Μέρα Υπαίθριας Τάξης -Outdoor Classroom Day

ΑΠΟ: ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Μάι• 19•18

Την Πέμπτη 17 Μαΐου συμμετείχαμε στην εκστρατεία ενημέρωσης OutDoor Classroom Day  που σκοπό έχει να διαδώσει τα οφέλη της μάθησης έξω από την τάξη. https://outdoorclassroomday.com/

Φέτος η εκστρατεία έχει την υποστήριξη του World’s Largest Lesson (Μαθαίνουμε για τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης), αφού η διδασκαλία έξω από την τάξη προάγει τους στόχους

• 4   Ποιοτική Εκπαίδευση
  • 3   Καλή Υγεία και Ευημερία
  • 11  Βιώσιμες Πόλεις και Κοινότητες
  • 15  Ζωή στη Στεριά.

Έτσι λοιπόν η τάξη μας βγήκε έξω από το σχολείο, στο κοντινό μας πάρκο κι εκεί παρατήρησε  μερικά βότανα, δραματοποίησε τις ιστορίες από τη μυθολογία που τα συνοδεύουν και τέλος έφτιαξε  μικρά ατομικά θερμοκήπια για μοσχεύματα βοτάνων με πλαστικά επαναχρησιμοποιημένα μπουκάλια.

Στο τέλος κάναμε  πικ-νικ στο πάρκο και ευχηθήκατε  να ήταν όλες οι μέρες μας P1130240 P1130255 P1130276 P1130309 P1130318 στο σχολείο σαν τη σημερινή!

Η δραστηριότητα αυτή έγινε με αφορμή το  βιωματικό εργαστήρι «Ανακαλύπτουμε τα βότανα παίζοντας με υπαίθριες  δραστηριότητες στο δάσος Συγγρού» των Υπεύθυνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΔΠΕ Α” Αθήνας  Μ. Δημοπούλου και ΔΠΕ Δυτικής Αττικής  Α. Τσίγκου, που πραγματοποιήθηκε  στο σεμινάριο του ΚΠΕ  Μακρινίστας  «Τα βότανα στη ζωής μας», Άλσος Συγγρού 11-12/5/2018.