Στην Αρχαία Αγορά των Αθηνών μαθαίνουμε για τη Δημοκρατία

ΑΠΟ: ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Μάι• 18•22

Οι μαθητές/τριες της Δ’1 τάξης επισκεφτήκαμε στις 18-5-2022 την Αρχαία Αγορά, περιοχή Θησείο. Είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά σε μία οργανωμένη ξενάγηση, όλα τα μέρη για τα οποία μιλήσαμε στο μάθημα Ιστορίας της τάξης μας.

IMG_20220518_112531

Η Αρχαία Αγορά της Αθήνας  είναι ο ανοικτός χώρος που βρίσκεται εγγύτατα και βορειοδυτικά της Ακρόπολης. Στην αρχαιότητα αποτελούσε διοικητικό, φιλοσοφικό, εκπαιδευτικό, κοινωνικό, πολιτιστικό και κυρίως το οικονομικό κέντρο της πόλης. Την Αρχαία Αγορά διέσχιζε η Οδός των Παναθηναίων από την οποία διερχόταν η μεγάλη πομπή προς την Ακρόπολη κατά την διάρκεια των εορτασμών των Παναθηναίων  προς τιμή της θεάς Αθηνάς.

IMG_20220518_115240

Στην περιήγηση μας είδαμε το Ναό του Ηφαίστου, το Βουλευτήριο, τον Θόλο, το Νομισματοκοπείο, Το Μνημείο των Επώνυμων Ηρώων, το Πρυτανείο, την Αρχαία Στοά και το Δικαστήριο.

IMG_20220518_120357

Στην Στοά του Αττάλου στεγάζεται αρχαιολογικό μουσείο και εκεί εκτίθενται ευρήματα που έχουν έρθει στο φως από τις ανασκαφές που έχουν γίνει στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Αγοράς της Αθήνας.

IMG_20220518_120644

IMG_20220518_121535

Στο μουσείο είδαμε από κοντά δύο σπουδαία ευρήματα της αρχαίας εποχής:

Α) Το κληρωτήριον που χρησιμοποιούνταν  στην αρχαία αθηναϊκή δημοκρατία για την επιλογή των μελών της Ηλιαίας και της Βουλής. Η χρήση του κληρωτηρίου μαρτυρεί την αποτελεσματική συμμετοχή των πολιτών στις υποθέσεις της πόλης. Ένα τμήμα από πρωτότυπο κληρωτήριον του 4ου αι. π.Χ. φυλάσσεται στο Μουσείο Αγοράς στην Αθήνα. Το Κληρωτήριον έδινε σε όλους τους πολίτες ίσες ευκαιρίες να συμμετάσχουν στις δημόσιες υποθέσεις για περίοδο ενός έτους. https://www.themata-archaiologias.gr/

Jury Selection in Athens

Β) Η κλεψύδρα, ένα όργανο για τη μέτρηση του χρόνου, που χρησιμοποιήθηκε κυρίως κατά την αρχαιότητα και το οποίο αποτελείται από δύο δοχεία που συγκοινωνούν με στενότατο σωλήνα, μέσο του οποίου το νερό ή η άμμος που υπάρχει στο ένα, αδειάζει σιγά σιγά στο άλλο, διαδικασία που κρατά ορισμένο χρονικό διάστημα. Χρησίμευε για να μετριέται ο χρόνος του κάθε ομιλητή και να μην υπήρχαν ανισότητες ως προς την κατανομή του. https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%88%CF%8D%CE%B4%CF%81%CE%B1&dq=

IMG_20220518_121804

Μετά την περιήγησή μας στο μουσείο παίξαμε ένα παιχνίδι ρόλων. Στήθηκε μια ιστορία καταπάτησης δικαιωμάτων, όπου δύο πολίτες παρουσιάστηκαν στην Αγορά και σε συγκέντρωση των κατοίκων της πόλης(δυστυχώς στην αρχαία Αθήνα αυτό το προνόμιο το είχαν μόνο άνδρες), εξέθεσε ο καθένας τα παράπονά του. Στο τέλος όσοι παρακολουθούσαν τη λεκτική διαμάχη κλήθηκαν να ψηφίσουν υπέρ του δικαίου του ενός ή του άλλου.

IMG_20220518_122922

IMG_20220518_123633

Άμεση δημοκρατία δηλαδή που πηγάζει από τον λαό και για τον λαό.

Η επίσκεψη αυτή και το παιχνίδι ρόλων μας έκανε να καταλάβουμε ευκολότερα τη σημασία της Δημοκρατίας, της Δικαιοσύνης και των Ισχυρών Θεσμών που πρέπει να έχει κάθε ευνομούμενο κράτος δικαίου.

Ο στόχος 16: Ειρήνη, Δικαιοσύνη και Ισχυροί Θεσμοί είναι ένας από τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών που οφείλουν όλα τα κράτη να πετύχουν όσο το δυνατό συντομότερα, αν θέλουμε να ζήσουμε σε έναν ειρηνικό και δίκαιο κόσμο.

gr-goal-16