Εκδήλωση Βράβευσης Bravo Schools

ΑΠΟ: ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Ιουν• 12•18

E00_3195Την Πέμπτη 7 Ιουνίου 2018 έγινε η εκδήλωση βράβευσης  Bravo Schools στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού.   Διάκριση_1ο Δ.Σ. Νέας Ιωνίας

To Bravo Schools αποτελεί μια Πρωτοβουλία όπου οι Ενεργοί Πολίτες του αύριο μας παρουσιάζουν τις δικές τους προτάσεις για τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου, μέσα από τις εκπαιδευτικές προσεγγίσεις που έχουν αναπτυχθεί κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης. Υλοποιείται στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού υλικού «ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ», το οποίο -με την έγκριση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής- αναπτύσσει το  εκπαιδευτικό τμήμα του QualityNet Foundation στην Ελλάδα, σε συνεργασία με το World Largest Lesson, την Unicef και την Unesco. Η Πρωτοβουλία Bravo Schools εντάσσεται στη Παγκόσμια καμπάνια του ΟΗΕ για τη προώθηση των 17 Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης.

Τον πρώτο χρόνο υλοποίησης του Bravo Schools αναπτύχθηκε ένας Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους όπου έλαβαν μέρος 202 σχολεία από όλη την Ελλάδα με πάνω από 500 συμμετοχές, παρουσιάζοντας τις ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ που έχουν αναπτύξει ολόκληρες σχολικές μονάδες, τα ΣΧΕΔΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ, που έχουν επιτυχώς υλοποιήσει οι εκπαιδευτικοί, και τις ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ, ως αποτέλεσμα της ενασχόλησης των παιδιών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας για τα θέματα της Βιώσιμης Ανάπτυξης.

Το σχολείο μας και ιδιαίτερα η τάξη μας   βρέθηκε εντός της λίστας των επιλαχόντων για να διεκδικήσει  μια θέση στους βραβευθέντες. Έχει ήδη αναδειχθεί στο πλαίσιο του Bravo Schools, του Πανελλήνιου Σχολικού Διαγωνισμού για τους 17 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ,  που αναπτύσσεται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας (Φ.14/ΕΑ/163317/168423/Δ1) ως:

-Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ στο στόχο 17. Συνεργασία για τους Στόχους , ως ΚΑΛΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ με τίτλο «Βάζουμε Στόχο: Διαδίδουμε τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης» και

-          ΠΡΕΣΒΕΥΤΗΣ TΩΝ 17 ΣΤΟΧΩΝ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ και μέλος στο ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ του QNF SDGsSchool Club (Sustainable Development Goals School Club).

Έτσι την ημέρα της βράβευσης προσκληθήκαμε να παρουσιάσουμε ένα δρώμενο, μέρος από τις δραστηριότητές μας για τους 17 Στόχους. Εμείς παρουσιάσαμε τους Υπερήρωες –Υπερασπιστές των 17 Στόχων, με αφορμή ένα από τα μαθήματα του World’s Largest Lesson.

Το δρώμενο είχε μεγάλη επιτυχία και ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους.

34839949_2228528190508161_6716974773840117760_n P1130636 P1130689 P1130695P1130687

Μετά την εκδήλωση μας ζήτησαν οι υπεύθυνοι του Bravo Schools την άδεια να χρησιμοποιήσουν τη φωτογραφία μας με τα γυαλιά «Βλέπουμε τον κόσμο με άλλα μάτια…» για την επικοινωνιακή καμπάνια που θα κάνουν  για το θεσμό «Bravo Schools» (Δελτίο Τύπου, Social Media, κ.λπ.)  με τη δική μας  παράκληση, όπου αυτό είναι δυνατόν, να αναγράφεται το όνομα του σχολείου: 1ο Δ.Σ. Νέας Ιωνίας.

Είμαστε περήφανοι για το Στόχο που βάλαμε τη φετινή χρονιά: Να διαδώσουμε τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών. Νομίζουμε ότι τα πήγαμε πολύ καλά και περιμένουμε τη νέα σχολική χρονιά 2018-2019 για να συνεχίσουμε τις δράσεις μας!