Επιτραπέζιο Παιχνίδι «Gamestories…for the environment»

ΑΠΟ: ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Ιουν• 08•23

IMG_20230608_080733

Το παιχνίδι αποτελούσε ανά τους αιώνες μια φυσική ανθρώπινη δραστηριότητα: Πρoσφέρει διασκέδαση και ικανοποίηση, ενώ ταυτόχρονα συμβάλλει στη γνωστική, συναισθηματική και ψυχοκινητική ανάπτυξη των συμμετεχόντων και  είναι ένα δυνατό εργαλείο στη διδασκαλία των περιβαλλοντικών επιστημών. Η μάθηση επιτυγχάνεται με βιωματικό τρόπο, ενεργοποιώντας το ενδιαφέρον των παιδιών.

Επιτραπέζιο Παιχνίδι «Gamestories…for the environment”

Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι γνώσεων, που σκοπό έχει πέρα από τη διασκέδαση , να ευαισθητοποιήσει τους συμμετέχοντες και τις συμμετέχουσες σε θέματα που άπτονται του περιβάλλοντος, φέρνοντάς τους/τες σε μια πρώτη επαφή με τις ακόλουθες 5 περιβαλλοντικές θεματικές:

Υγεία και περιβάλλον

Φυσικό Περιβάλλον

Διαχείριση απορριμμάτων και ανακύκλωση

Γεωφυσικοί κίνδυνοι

Φυσικοί Πόροι

Επιμέρους στόχοι:

Μέσα από το παιχνίδι οι μαθητές/τριες:

Γνωρίζουν τα διαφορετικά περιβαλλοντικά ζητήματα, τις αιτίες και τις επιπτώσεις τους

Αναγνωρίζουν τη σχέση/αλληλεπίδραση του ανθρώπου με το φυσικό περιβάλλον.

Ασκούνται στην παρατήρηση.

Μαθαίνουν να συνεργάζονται.

Καλλιεργούν δεξιότητες επικοινωνίας.

Καλλιεργούν τη φαντασία τους.

Κατανοούν την ανάγκη για επίλυση διαφορετικών περιβαλλοντικών ζητημάτων.

Αναπτύσσουν θετικές στάσεις για την πρόληψη και επίλυση μελλοντικών προβλημάτων.

Αποκτούν διάθεση για ενεργό συμμετοχή στην προστασία του περιβάλλοντος.

IMG_20230607_092743 - Αντιγραφή

IMG_20230607_092935 - Αντιγραφή

Το παιχνίδι «EnvStories» δημιουργήθηκε από το πρόγραμμα ERASMUS+Envstories , του ΕΚΠΑ, τμήμα Γεωλογίας και  Γεωπεριβάλλοντος , με επιστημονική υπεύθυνη την Δρ.Δρ.MSc Ευελπίδου Νίκη.

Ευχαριστώ την MSc Ποντικού Δάφνη για τη δωρεά του παιχνιδιού!

Στα παιδιά της τάξης  άρεσε πολύ και το έπαιξαν με πολλή προσήλωση!

IMG_20221113_065837

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα ERASMUS+Envstories μπορείτε να διαβάσετε στην επίσημη ιστοσελίδα του προγράμματος: