Τα ξωτικά του σχολείου μας εν δράσει!

Φέτος τα Χριστούγεννα Βάζουμε Στόχο: Μηδενική Πείνα σε όλο τον κόσμο.

Φέτος τα Χριστούγεννα, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του Κοινωνικού Παντοπωλείου του Δήμου μας, συλλέγουμε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για αυτούς που έχουν ανάγκη. Δείχνουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μας στους συνανθρώπους μας. Διδάσκουμε στα παιδιά  να βοηθούν και να συμμετέχουν ενεργά  στην κοινωνία.

Τα Ηνωμένα Έθνη έχουν ορίσει 17 Στόχους για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη που θα προσπαθήσουμε όλοι μαζί να καταφέρουμε ως το 2030. Ο δεύτερος Στόχος είναι η Μηδενική Πείνα.

Δέστε παρακάτω ορισμένα επίσημα στατιστικά στοιχεία:

1 ΣΤΟΥΣ 9 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ                                                                                                                                            Παγκοσμίως περίπου 795 εκ. υποσιτίζονται. Tα μεγαλύτερα ποσοστά υποσιτιζόμενων ανθρώπων εμφανίζονται στην Ασία.

1 ΣΤΑ 4 ΠΑΙΔΙΑ                                                                                                                                                            Παγκοσμίως παρουσιάζουν καθυστερημένη ανάπτυξη. Η αναλογία ανέρχεται σε 1 προς 3 στις αναπτυσσόμενες χώρες.

281 εκ.  ΑΝΘΡΩΠΟΙ                                                                                                                                                       Υποσιτίζονται και  το σοβαρότερο πρόβλημα υποσιτισμού αντιμετωπίζει η νότια Ασία.

66 εκ.  ΠΑΙΔΙΑ                                                                                                                                                          Υποσιτίζονται στις ηλικίες του δημοτικού σχολείου και παρακολουθούν τα μαθήματα τους πεινασμένα. Περίπου 23 εκ. από αυτά βρίσκονται στην Αφρική

• 12,9%  Του πληθυσμού που ζει σε αναπτυσσόμενες χώρες υποσιτίζεται.
  • 45% Της παιδικής θνησιμότητας οφείλεται σε κακή διατροφή. Δηλαδή 3,1 εκατομμύρια παιδικές ζωές κάτω των πέντε ετών, ανά έτος.
  • 23% Του πληθυσμού υποσιτίζεται στην υποσαχάρια περιοχή της Αφρικής.

Ο Στόχος 2 επιδιώκει:

2.1 Έως το 2030, τερματισμός της πείνας και διασφάλιση της πρόσβασης όλων των ανθρώπων, ιδίως των φτωχών και των ανθρώπων που βρίσκονται σε ευάλωτες καταστάσεις, συμπεριλαμβανομένων των παιδιών, σε ασφαλή, θρεπτική και επαρκή τροφή καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους.

2.2 Έως το 2030, τερματισμός όλων των μορφών κακής διατροφής, επιτυγχάνοντας, έως το 2025, τους διεθνώς συμφωνηθέντες στόχους για την καχεξία και την εξασθένηση των παιδιών ηλικίας κάτω των πέντε ετών, καθώς και αντιμετώπιση των διατροφικών αναγκών των έφηβων κοριτσιών, των εγκύων, των γυναικών που θηλάζουν και των ηλικιωμένων ανθρώπων.

Περιφερειακό Κέντρο Ενημέρωσης των Ηνωμένων Εθνών για Ελλάδα και Κύπρο: https://www.unric.org/el/index.php?option=com_content&view=article&id=27340:sdg-2&catid=36:sgds-2016&Itemid=72

Εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε για τον Στόχο 2 συμμετέχοντας σε τοπικές δράσεις, όπως αυτή της συλλογής τροφίμων για το κοινωνικό παντοπωλείο.

Σκεφτόμαστε παγκόσμια, δρούμε τοπικά!

Καλές γιορτές σε όλες και όλους με υγεία, αγάπη και αλληλοβοήθεια!!!

1s 2s 3s 4s

Πατώντας πάνω στην επόμενη πρόταση μπορείτε να δείτε  το βιντεάκι των ξωτικών:

Τα Ξωτικά των Χριστουγέννων και ο Στόχος 2 Μηδενική Πείνα