Τι κάνουμε τις Απόκριες και την Καθαρά Δευτέρα;

ΑΠΟ: ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Μαρ• 07•19

Οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄2  τάξης γιορτάζουν φέτος με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο τις Απόκριες και την Καθαρά Δευτέρα στο σχολείο.

Με αφορμή τις παραδόσεις και τα έθιμά μας  διασκεδάζουμε μαθαίνοντας  για τους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης:

1. Διαβάσαμε «Τα παραμύθια για έναν Δικαιότερο Κόσμο» από τα Ηνωμένα Έθνη.
  2. Μιλήσαμε με αφορμή τις συνοδευτικές κάρτες συνομιλίας με τους χαρακτήρες των παραμυθιών.
  3. Ζωγράφισε το κάθε παιδί τον αγαπημένο του ήρωα/ηρωίδα από το παραμύθι.
  4. Παίζαμε σε μικρά σκετσάκια αποσπάσματα των παραμυθιών.
  5. Γίναμε υπερήρωες. Υιοθετήσαμε έναν Στόχο και αποφασίσαμε  να προσπαθήσουμε  να προστατέψουμε-πετύχουμε τον Στόχο μας.
  6. Φτιάξαμε σαΐτες , πάνω τους γράψαμε τις ευχές μας για τον κόσμο και τις πετάξαμε όσο γίνεται πιο ψηλά για να φτάσουν πολύ- πολύ μακριά τα μηνύματά μας.
  7. Πετάξαμε έναν μεγάλο χαρταετό στο προαύλιο του σχολείου, όχι τυχαία με όλα τα χρώματα των Στόχων και με την ελπίδα αυτός ο κόσμος να γίνει καλύτερος , αν όλοι υιοθετήσουμε τους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το ταινιάκι με τις δράσεις μας:   https://www.youtube.com/watch?v=7TGYL_ui_7Q&feature=youtu.be