«Γίνε εσύ το αστέρι!!! Φώτισε τη Γη και τον Άνθρωπο» Οικολογικά Χριστούγεννα

Εμείς οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄2 τάξης του 1ου Δ.Σ. Νέας Ιωνίας συμμετέχουμε στην καμπάνια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τη μείωση του Χριστουγεννιάτικου οικολογικού αποτυπώματος και την υπερκατανάλωση φυσικών πόρων και ενέργειας κατά την περίοδο των Χριστουγεννιάτικων εορτών με τίτλο: «Γίνε κι εσύ το αστέρι!!! Φώτισε τη γη και τον Άνθρωπο», που οργανώνει η ΔΠΕ Γ΄ Αθήνας δια της Υπεύθυνης Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελένης Νιάρχου, σε συνεργασία με το 20ο Δ.Σ. Ιλίου.

Αφού μιλήσαμε για τον τρόπο που ζούμε και καταναλώνουμε τις μέρες των εορτών, κατόπιν με αφορμή ένα από τα κείμενα που βρήκαμε στο εκπαιδευτικό υλικό  της ΔΔΕ Γ΄ Αθήνας (Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Ιωάννας Ντίνου) για τη δράση ευαισθητοποίησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία με θέμα: «Οικολογικά και αξιοβίωτα Χριστούγεννα» αποφασίσαμε τα παρακάτω:

• Χρησιμοποιούμε ανακυκλώσιμα περιτυλίγματα δώρων
  • Φτιάχνουμε χειροποίητα στολίδια και διακοσμητικά
  • Ταξιδεύουμε οικολογικά με τα πόδια, ποδήλατα και Μέσα Μαζικής Μεταφοράς
  • Αγοράζουμε αληθινό δέντρο σε γλάστρα
  • Αγοράζουμε τοπικά προϊόντα από μικρά καταστήματα
  • Χρησιμοποιούμε λάμπες μικρής κατανάλωσης στο σπίτι αλλά και στη χριστουγεννιάτικη διακόσμηση

Αλλά επειδή δε γίνονται γιορτές χωρίς συναισθήματα αγάπης και αλληλεγγύης, μιλήσαμε για τους ανθρώπους που δυσκολεύονται  να ζήσουν  και έτσι αποφασίσαμε :

• Να δώσουμε πολλή αγάπη στους γύρω μας
  • Να συγχωρήσουμε όσους και όσες  μας στεναχώρησαν
  • Να δώσουμε σε όσους/όσες έχουν ανάγκη τα παλιά μας ρούχα, βιβλία παιχνίδια κ.α.
  • Να χαρίσουμε το περισσευούμενο γιορτινό φαγητό σε ανθρώπους που δεν έχουν σπίτι ή πεινάνε.

Για τους παππούδες και γιαγιάδες αποφασίσαμε:

• Να περνάμε περισσότερη ώρα μαζί τους

και για τα αδέσποτα ζωάκια αποφασίσαμε:

• Να τους προσφέρουμε φαγητό, νερό  και ζεστασιά τις κρύες μέρες και όσοι/ες  μπορούμε να υιοθετήσουμε ένα αδέσποτο ζωάκι.

Οι συζητήσεις μας σύντομα μπήκαν με λόγια και ζωγραφιές πάνω σε χρωματιστές χαρτονένιες καρδιές και έτσι  φτιάξαμε κάρτες για να χαρίσουμε στους αγαπημένους μας. Έξω από κάθε διπλωμένη σα βιβλίο καρδιά γράψαμε τον τίτλο: «Τα οικολογικά μου Χριστούγεννα» και πολλές ευχές. Μέσα βάλαμε αναλυτικά σε ένα επιπλέον ενημερωτικά κείμενο, όλες τις σκέψεις μας για τα Χριστούγεννα, για να διαβάσουν και οι αγαπημένοι/ες μας, που θα τους χαρίσουμε την κάρτα, όλες αυτές τις όμορφες ιδέες που είχαμε.

Τέλος ζωγραφίσαμε και το αστέρι της τάξης μας με την ελπίδα οι ιδέες μας να φωτίσουν τη Γη και τους ανθρώπους.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε βίντεο ή και άρθρα που έχουν σχέση με την υπερκατανάλωση (από το Υλικό της ΔΠΕ Γ΄Αθήνας):

https://www.youtube.com/watch?v=AJ1iqeuJBY4                 https://www.youtube.com/watch?v=VaouOWx3Bmo

καθώς και άλλα σχετικά ενδιαφέροντα (από το υλικό της ΔΔΕ Γ΄Αθήνας):

ΔΩΡΑ

Ψωνίστε τοπικά προϊόντα από τοπικά μαγαζιά. Αποφεύγονται τα χιλιόμετρα και ενισχύουμε την τοπική οικονομία
Επιλέξτε δώρα όπως, εισιτήρια για συναυλίες, μουσεία, αθλητικά γεγονότα, συνδρομές σε περιοδικά.

Περιορίζουμε τα απορρίμματα και ενισχύουμε τους καλλιτέχνες, αθλητές κλπ.
Χρησιμοποιήστε σαν περιτύλιγμα για τα δώρα  υλικά που ήδη υπάρχουν στο σπίτι: παλιούς χάρτες, εφημερίδες, κόμικς, τσάντες, παιδικές ζωγραφιές. Δίνουμε μια δεύτερη ευκαιρία στα πράγματα με την επανάχρηση  μειώνουμε το οικολογικό αποτύπωμα των δώρων μας.
Τα μεγάλα δώρα (όπως ποδήλατα ή έπιπλα), αντί να τα τυλίξετε σε χαρτί, δέστε γύρω από αυτά μια ωραία κορδέλα. Περιορίζουμε την σπατάλη χαρτιού και την αποψίλωση των δασών.
Προσφέρετε δώρα από το Δίκαιο Εμπόριο https://www.fairtrade.gr/store/ Ενισχύουμε και κάνουμε γνωστό το δίκαιο εμπόριο.
Προσφέρετε χρόνο σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη (γηροκομείο, νοσοκομείο, ορφανοτροφείο κλπ) Η συντροφιά είναι το πολυτιμότερο δώρο και έχει μηδενικό κόστος και οικολογικό αποτύπωμα

ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ- ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Χρησιμοποιήστε τις παλιές χριστουγεννιάτικες κάρτες για να διακοσμήσετε το τραπέζι, τους τοίχους ή το δέντρο σας. Δίνουμε μια δεύτερη ευκαιρία στα πράγματα με την επαχρησιμοποίηση, εξασκούμε φαντασία και δημιουργικότητα.
Στείλτε τις ευχές ηλεκτρονικά σε συγγενείς, συνεργάτες και φίλους.

Περιορίζουμε την σπατάλη χαρτιού και την αποψίλωση των δασών
Χρησιμοποιήστε πετσέτες υφασμάτινες  στο Χριστουγεννιάτικο  τραπέζι αντί για χάρτινες. Λιγότερα απορρίμματα, λιγότερη κατανάλωση χαρτιού.
Χρησιμοποιήστε πιάτα και σερβίτσια που πλένονται αντί για πλαστικά. Μείωση της χρήσης του πλαστικού.
Παρασκευάστε τα φαγητά σας με βιολογικά προϊόντα, δίκαια και εποχιακά. Ευκαιρία να ξανασκεφτούμε τις διατροφικές μας επιλογές.
Αποφύγετε να καταναλώσετε πολύ κρέας! Καταπλήξτε τους συγγενείς και φίλους με χορτοφαγικές επιλογές. Η παραγωγή κρέατος επιβαρύνει πολύ το οικολογικό μας αποτύπωμα Χρειάζονται  10 000 λίτρα νερό για να παράξουμε 1kg κρέατος).
Δώστε τα φαγητά που περίσσεψαν σε συγγενείς , φίλους ή σε όποιον τα έχει

ανάγκη.

Κουκουνάρια, κομμάτια ξύλου, αληθινά εποχικά φυτά, κεριά και αποξηραμένα φρούτα αρκούν για να κάνουν γιορτινή την ατμόσφαιρα.

Η πιο βιώσιμη λύση είναι καθόλου φωτάκια, για διακόσμηση εξωτερικού χώρου, είναι τα ηλιακά φωτάκια. Για εσωτερική διακόσμηση, η καλύτερη επιλογή είναι τα LED. Συγκεκριμένα, τα LED φωτάκια για 10 ώρες καταναλώνουν 15 watt , δηλαδή 75% λιγότερη ενέργεια από τα κοινά φωτάκια.

Zero waste αγορές.

Αποφεύγουμε την σπατάλη τροφής.

Ότι είναι φυσικό, κομποστοποιείται.

Τα χριστουγεννιάτικα φωτάκια είναι γιορτινά αλλά μία σειρά μόνο, χρειάζεται 50 watt για να φωτίζει για 10 ώρες.

Προσφέρουμε γλυκά σε επαναχρησιμοποιούμενα σκεύη τα οποία χαρίζουμε μαζί, ή σε δικά μας εάν πρόκειται για χειροποίητα σπιτικά γλυκά

Καλές γιορτές σε όλες και όλους !

Ευτυχισμένο, αειφόρο και αξιοβίωτο  το 2020!

P1190284 P1190288 P1190293 P1190301 P1190307 P1190311 P1190315 P1190317 P1190324 P1190325 P1190334 P1190339 P1190356

P1190257 P1190259 P1190267 P1190270 P1190275 P1190279