Θαλάσσια ρύπανση και πλαστικά

ΑΠΟ: ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Ιουν• 19•20

Συμμετέχουμε φέτος στην  Πανελλήνια Δράση Ευαισθητοποίησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία με θέμα «ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΟΥ» που συντονίζουν Υπεύθυνοι Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Σχολικών Δραστηριοτήτων.(5-26/6/2020).

Έτσι από τη  δεύτερη βδομάδα που τα σχολεία άνοιξαν, εμείς  ξεκινήσαμε να ασχολούμαστε στην τάξη με το θέμα της θαλάσσιας ρύπανσης από τα πλαστικά.

Προσεγγίσαμε το θέμα μας  μέσα από τα μαθήματα του αναλυτικού προγράμματος : Γλώσσα,Μαθηματικά, Μελέτη Περιβάλλοντος, Εικαστικά, Θεατρική Αγωγή, Μουσική, Φυσική Αγωγή και Πληροφορική . Βασιστήκαμε  στη θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης κατά την οποία μπορούμε να μάθουμε με πολλούς διαφορετικούς τρόπους ο καθένας και η καθεμιά μας.

Συνεργαστήκαμε με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας :

Χριστίνα Κυπρίδου – Θεατρική Αγωγή

Μέρσα Κωνσταντοπούλου – Εικαστικά

Πασχαλίνα  Παπαδαμάκη – Φυσική Αγωγή

Λουκία Πολυχρονοπούλου – Μουσική

Γιώργος Τσάνης  – Ευέλικτη Ζώνη

Ζωή Τερλίδου – Πληροφορική

και με πολλή περηφάνια σας παρουσιάζουμε όλα όσα κάναμε στην τάξη, εμείς  τα παιδιά που παρακολουθούμε τα μαθήματα στο σχολείο , αλλά και παιδιά που συνεχίζουν την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Δείτε το βίντεο: https://youtu.be/E2lh9KilLSI

ΑΦΙΣΑ ΠΑΛΑΣΤΙΚΑ ΘΑΛΑΣΣΑ-1