Διαγωνισμός αφίσας Δασο-οικοκώδικα 2019-2020

ΑΠΟ: ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Οκτ• 20•20

https://schoolpress.sch.gr/1dimnioniaatt/files/2020/10/Περιοδικό-ΦΥΣΗ-Νο166_6-2020-ΔΑΣΟΟΙΚΟΚΩΔΙΚΑΣ.pdfΤο σχολικό έτος 2019-2020 οι μαθητές και μαθήτριες  της Β΄2 τάξης , που φέτος φοιτούν στην Γ΄2 τάξη,  πήραν μέρος στο διαγωνισμό δημιουργίας  αφίσας  δασο-οικοκώδικα. Τον διαγωνισμό   διοργάνωσε η  Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης για τους μαθητές και μαθήτριες των σχολείων που συμμετέχουν στο Διεθνές Θεματικό Δίκτυο «Μαθαίνω για τα Δάση».

Ο δασο- οικοκώδικάς μας λέει:

1. Χρησιμοποιούμε με σύνεση την ξυλεία  των δασών για να μπορούν περισσότεροι άνθρωποι να έχουν πρόσβαση στον πόρο αυτό.

1. Στο δάσος κόβουμε με προσοχή μόνο τους καρπούς που χρειαζόμαστε.

1. Κάνουμε συχνά βόλτα στο δάσος για να έχουμε πάντα χαρούμενη διάθεση.

1. Διαβάζουμε και μαθαίνουμε για όλα τα είδη δασών του πλανήτη μας.

1. Φυτεύουμε όλων των ειδών τα φυτά, όταν κάνουμε δεντροφύτευση.

1. Δε ρίχνουμε σκουπίδια στα ποτάμια και τις λίμνες.

1. Φροντίζουμε να κόβουμε λιγότερα δέντρα για να εγκαταστήσουμε τα αιολικά πάρκα.

1. Δεν εκμεταλλευόμαστε ολοκληρωτικά την ξυλεία και τους καρπούς των δασών για να υπάρχουν για πάντα.

1. Παρατηρώντας τη ζωή στο δάσος, ανακαλύπτουμε νέες ιδέες για να βελτιώσουμε τους χώρους που ζούμε.

1. Οργανώνουμε ομαδικά παιχνίδια στο δάσος χωρίς να ενοχλούμε με θορύβους τα ζώα που κατοικούν εκεί.

1. Δημιουργούμε και σεβόμαστε τα μικροσκοπικά δάση που φτιάχνουμε στις πόλεις μας.

1. Παράγουμε λιγότερα αντικείμενα από χαρτί, τα οποία στο τέλος ανακυκλώνουμε.

1. Συμμετέχουμε σε οργανωμένες δενδροφυτεύσεις στις καμένες δασικές περιοχές.

1. Δε ρυπαίνουμε τα ποτάμια και τις λίμνες που μας δίνουν νερό και είναι το σπίτι πολλών ζώων.

1. Αγαπάμε και σεβόμαστε όλα τα είδη ζώων γιατί κάθε πλάσμα έχει τη δική του αξία.

1. Ακολουθούμε τους νόμους για την προστασία της χλωρίδας και πανίδας των δασών.

1. Όλοι μαζί βοηθάμε στην προστασία της φύσης. Δασο-οικοκώδικας-Copy – Copy
  2. 80876563

Βασίζεται στους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης που προωθεί ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών για έναν κόσμο δίκαιο, αλληλέγγυο και ειρηνικό  με σεβασμό σε όλα τα πλάσματα της φύσης.

Δείτε την αφίσα με την οποία συμμετείχαμε στο διαγωνισμό Δασο-οικοκώδικα.2020-daso-oikokod

Μπορείτε αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε κι εσείς στην τάξη σας την αφίσα χωρίς το λογότυπο της Ελληνικής Εταιρίας της Φύσης (λόγω πνευματικών δικαιωμάτων): Untitled23

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τη Βεβαίωση Συμμετοχής της τάξης, την προετοιμασία για τη δημιουργία της αφίσας και τη φωτογραφία της τάξης με τις προτάσεις μας για τον  δασο-οικοκώδικα.

P1190735

P1190773

23587068

Επίσης μπορείτε να ξεφυλλίσετε το περιοδικό ΦΥΣΗ της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας της Φύσης και να δείτε το άρθρο που αναφέρεται στο διαγωνισμό του Δασο-οικοκώδικα στις σελίδες 56-57.  https://schoolpress.sch.gr/1dimnioniaatt/files/2020/10/Περιοδικό-ΦΥΣΗ-Νο166_6-2020-ΔΑΣΟΟΙΚΟΚΩΔΙΚΑΣ.pdf