ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΝΤΟΥΝΤΑ: Ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗΣ ΜΑΣ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Σήμερα στο χώρο της συνέντευξης φιλοξενούμε έναν συμμαθητή μας, τον Ματθαίο Ντούντα, της Β’ τάξης του τομέα Γεωπονίας του 2ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας, ο οποίος πρόσφατα ανακηρύχθηκε πανελληνιονίκης στο άθλημα της ελληνορωμαϊκής πάλης. Καλωσορίζουμε τον Ματθαίο και τον ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την διάθεσή του ν’ απαντήσει στις ερωτήσεις μας:

• Πώς βρέθηκες στην Ελλάδα;
    Ήρθαμε οικογενειακώς στην Ελλάδα από την Αλβανία. Έπρεπε να έρθω, γιατί,  όταν ήμουν μικρός, ήμουν άρρωστος και μετά, αφού το ξεπέρασα, μείναμε μόνιμα.

• Γιατί ασχολήθηκες με τον αθλητισμό;
    Λόγω της ασθένειας που είχα αλλά και λόγω προβλημάτων υγείας γενικότερα ξεκίνησα τον αθλητισμό, για να τα καταπολεμήσω. Επίσης, επειδή δεν ήθελα να περνάω το χρόνο μου άσκοπα αλλά με ενδιαφέροντα πράγματα.

• Πόσα χρόνια ασχολείσαι με αυτό το άθλημα;
    Ασχολούμαι 7 με 8 χρόνια περίπου, όταν ξεκίνησε ο Στέφανος Παπαστεργίου να με προπονεί. Ήμουν από τους πρώτους του αθλητές.

• Πόσες ώρες προπονείσαι την ημέρα;
    Προπονούμαι καθημερινά 4 ώρες και μερικές φορές, όταν έχω προετοιμασία, προπονούμαι και τις πρωινές ώρες του Σαββάτου περίπου 2 ώρες.

• Σε πόσους αγώνες έχεις πάρει μέρος;
    Σε όλες τις διοργανώσεις από το 2008 μέχρι και σήμερα.

• Ποιος είναι ο προπονητής σου;
    Είναι ο Στέφανος Παπαστεργίου, προπονητής φυσικής αγωγής, και είμαι πολύ χαρούμενος που έχω για προπονητή μου αυτόν τον άνθρωπο που είναι ένας από τους καλύτερους της Ελλάδας στην ειδικότητά του. Αν είχαμε το κατάλληλο ανθρώπινο υλικό, θα είχαμε και περισσότερες επιτυχίες ως σύλλογος.

• Πρέπει να κάνεις κάποια συγκεκριμένη διατροφή;
    Όταν έχω προετοιμασία για αγώνες, εννοείται πως πρέπει να παίρνω πρωτεΐνες και υδατάνθρακες για περισσότερη ενέργεια.

• Ποια είναι η γνώμη σου για τη χρήση αναβολικών;
    Είμαι κατά των αναβολικών, γιατί πιστεύω πρέπει να βγεις πρώτος με την αξία σου και όχι με αναβολικά.

• Πού προπονείσαι;
    Στην Καρδίτσα, στο κλειστό γυμναστήριο του Κώστα Θάνου.

• Τι σκέφτεσαι για το μέλλον σου;
    Σκέφτομαι στις 12 Απριλίου στο διεθνές τουρνουά στη Θεσσαλονίκη να συμμετέχω με τα χρώματα της Ελλάδας και μετά στις 6 Μαΐου θα συμμετέχω στο πανευρωπαϊκό στη Βουλγαρία με την Εθνική και στο παγκόσμιο.  Αν  μπω στην οκτάδα, θα κατέβω στην ολυμπιάδα νέων στη Κίνα. Ανάμεσα σε αυτούς τους αγώνες έχω και ένα σχολικό πρωτάθλημα εφήβων παίδων και έχω πολλά όνειρα για το μέλλον, στα οποία με στηρίζει ο προπονητής μου

• Θα κάνεις χρήση των μορίων άνευ εξετάσεων και, αν ναι, ποια σχολή σκέφτεσαι;
    Δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποια σχολή θα επιλέξω, θα αποφασίσω του χρόνου, γιατί φέτος είμαι σε αγωνιστική περίοδο λόγω της διάκρισής μου στην Ελλάδα.

• Πώς περνάς τον ελεύθερό σου χρόνο;
    Δεν  έχω πολύ ελεύθερο χρόνο, μόνο τα σαββατοκύριακα, και τον εκμεταλλεύομαι παίζοντας μπάλα, κάνοντας τρέξιμο ή περνώντας χρόνο με τους φίλους μου.

• Με τι άλλο ασχολείσαι έκτος τον αθλητισμό;
    Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο χόμπι.

• Υπάρχουν άλλα άτομα στην οικογένεια που να ασχολούνται με τον αθλητισμό;
    Ασχολείται ο αδερφός μου με το ίδιο άθλημα.

• Σε στηρίζουν οι γονείς σου;
    Και οι δύο γονείς μου στηρίζουν τόσο εμένα όσο και τον αδερφό μου.

• Έχεις τραυματιστεί ποτέ σε αγώνα;
    Εννοείται ότι έχω τραυματιστεί, ακόμη και στη καθημερινότητα σου μπορείς να τραυματιστείς.

• Σε πόσους αγώνες νίκησες;
    Έχω διακριθεί σε όλους εκτός από 2 φορές που έχω χάσει και δεν ήμουν στο βάθρο.

• Τι έχεις να συμβουλέψεις τα παιδιά για τον αθλητισμό;
    Ο αθλητισμός είναι ένας τρόπος επικοινωνίας και πειθαρχίας, και είναι και καλό να ασχοληθεί κανείς μ’ αυτόν, γιατί μέσα από τον αθλητισμό μπορεί κάποιος να ξεπερνά διάφορα θέματα με ηρεμία και αυτό είναι κάτι που θα τον ωφελήσει στο μέλλον.

Ματθαίε σου ευχόμαστε και Ολυμπιονίκης!

Μπράχου Αντιγόνη

Πιλάτου Ιωάννα