WWF : σε διαρκή αποστολή προστασίας του περιβάλλοντος

Το Παγκόσμιο Ταμείο για τη Φύση ή WWF όπως είναι γνωστό, είναι διεθνής,  μη κυβερνητικός οργανισμός, για τη διατήρηση, έρευνα και αποκατάσταση του περιβάλλοντος . Αποτελεί, επίσης, φιλανθρωπία, με περίπου το 9% της χρηματοδότησής του να προέρχεται από εθελοντικές δωρεές που γίνονται από ιδιώτες και επιχειρήσεις.

Αποστολή του οργανισμού είναι «να σταματήσει και να αντιστρέψει την καταστροφή του περιβάλλοντός μας». Σήμερα, μεγάλο μέρος από την προσπάθειά του επικεντρώνεται στη διατήρηση των τριών στοιχείων που περιλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος της παγκόσμιας βιοποικιλότητας, δηλαδή τα δάση, τα οικοσυστήματα γλυκού νερού, τους ωκεανούς και τις ακτές.

Παράλληλα, ασχολείται με την προστασία των απειλούμενων ειδών, τη μόλυνση του περιβάλλοντος και την κλιματική αλλαγή.

Χρήστος Μ.

wwf2