Σπύρος Λούης : o μαραθωνοδρόμος

O Σπύρος Λούης γεννήθηκε, στις αρχές του 1872, στο Μαρούσι Αττικής. Παρά τις αντιλήψεις της εποχής, ο μικρός Σπύρος έμαθε λίγα γράμματα στο κοντινό δημοτικό σχολείο. O Σπύρος ακολουθούσε τον πατέρα του στη δουλειά, να μεταφέρει νερό στους κατοίκους του Αμαρουσίου.  Επίσης, εργαζόταν κάποιες ώρες και ως αγωγιάτης. Στο στρατό ο Σπύρος επιλέχθηκε να υπηρετήσει, λόγω του παρουσιαστικού του, ως εύζωνας. Στο τέλος της στρατιωτικής του θητείας  ο Σπύρος Λούης γύρισε στη γνωστή εργασία του. Ο ίδιος σκεφτόταν σοβαρά να λάβει μέρος στους δρόμους αντοχής.

Ο Σπύρος κατέβηκε στην πρωτεύουσα να δηλώσει συμμετοχή, όταν το έμαθε, στον προκριματικό του Μαραθώνιου, στο Μαραθώνα, στις 24 Μαρτίου του 1896.  Ο Λούης ήρθε τελικά 17ος στους προκριματικούς. Ο τελικός Μαραθώνιος δρόμος θα διεξαγόταν την Παρασκευή 29 Μαρτίου. Η συμμετοχή του σ’ αυτόν τον Μαραθώνιο κρίθηκε από την επιμονή του ταγματάρχη του, του Παπαδιαμαντόπουλου, ο οποίος πίστευε στη διάκρισή του. Ο Λούης, καταπονημένος αλλά ευτυχής, οδηγήθηκε μετά από τον αγώνα  στα αποδυτήρια. Ο Βασιλιάς Γεώργιος τον ρώτησε ποια ευεργεσία θα ήθελε. Εκείνος του ζήτησε απλά μια σούστα και ένα άλογο για να μεταφέρει πιο εύκολα νερό στην Αθήνα. Tο 1936, τιμητικά ήταν ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Βερολίνου και τιμήθηκε, μάλιστα, από τον Χίτλερ, στον οποίο ο Λούης προσέφερε ένα κλαδί αγριελιάς.

Πασχάλης Κ.