Επίσκεψη στο όμορφο Ναύπλιο

Πέρσι, στις 19 Απριλίου 2013, μαζί με τους συμμαθητές μου επισκέφτηκα το Ναύπλιο. Πραγματικά, η εμπειρία μου ήταν πολύ μεγάλη, γιατί όλα γύρω μου ήταν τόσο όμορφα. Το Ναύπλιο είναι μια από τις πόλεις της Πελοποννήσου και είναι πρωτεύουσα του νομού Αργολίδας. Είναι το κυριότερο λιμάνι σε ολόκληρη την Πελοπόννησο και έχει 14.203 κατοίκους. Το Ναύπλιο, επίσης, είναι ξακουστό και για τα ιστορικά αξιοθέατα του, όπως το Παλαμήδι και το Μπούρτζι.

Το Παλαμήδι ήταν το ξακουστό φρούριο του Ναυπλίου στο οποίο, τον Σεπτέμβριο του 1833, φυλακίστηκε ο Κολοκοτρώνης, γιατί κατηγορήθηκε για προδοσία  εναντίον του Όθωνα. Το Μπούρτζι κτίστηκε για να χρησιμεύσει ως αποθήκη των πυροβόλων του Μαχμούτ Πασά και βρίσκεται  ακόμα και σήμερα μπροστά στο λιμάνι του Ναυπλίου. Κοντά στο λιμάνι του Ναυπλίου υπάρχει, επίσης, το άγαλμα του Ιωάννη Καποδίστρια, ο οποίος δολοφονήθηκε εκεί. Το Ναύπλιο έχει πλούσιο παρελθόν, αλλά και παρόν, γι’ αυτό αξίζει να το επισκεφτούμε.

Δήμητρα-Καλλιόπη Λ.