Δεύτερη Χρονιά στο Γυμνάσιο

ΑΠΟ: ΓΟΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - Νοε• 14•14

Φέτος, είναι η δεύτερη χρονιά μας στο 5ο Γυμνάσιο Ευόσμου. Στο σχολείο μας δεν έχουν γίνει μεγάλες αλλαγές. Όμως, για εμάς, τους μαθητές της Δευτέρας Γυμνασίου, έχει αλλάξει κάτι. Αυτό είναι η εντύπωσή μας για το καινούριο μας σχολείο. Πριν έναν χρόνο νομίζαμε πως τα χρόνια που θα ακολουθούσαν στο Γυμνάσιο θα ήταν πολύ δύσκολα, ενώ στο άκουσμα της λέξης <<εξετάσεις>>, τρέμαμε ολόκληροι. Πιστεύαμε, πως όλα θα ήταν τελείως διαφορετικά και πολύ αυστηρά σε σχέση με το Δημοτικό. Είχαμε όμως αποκτήσει μία κατά πολύ λανθασμένη άποψη για τους καθηγητές και τις καθηγήτριές μας. Νομίζαμε, πως θα ήταν πολύ αυστηροί και κακοί μαζί μας. Κάτι το οποίο άλλαξε μέσα σε μια εβδομάδα. Αυτή μέχρι πριν μερικούς μήνες ήταν η άποψή μας για το νέο μας περιβάλλον.

Όπως όμως ανέφερα πιο πάνω, φέτος είναι μία καινούρια σχολική χρονιά. Όλοι έχουμε αποκτήσει καινούριες εμπειρίες, καινούριους φίλους και πολλά άλλα πράγματα. Το Γυμνάσιο, τελικά, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζαμε και πολλές φορές τα μαθήματα είναι λιγότερα από αυτά του Δημοτικού. Οι εξετάσεις τελικά δεν ήταν και πολύ δύσκολες, ενώ τα πράγματα είναι λίγο πιο αυστηρά, σε σχέση με το Δημοτικό. Οι καθηγητές μας αποδείχτηκαν πολύ καλοί και πολλοί από αυτούς μας κάνουν να γελάμε (με την καλή έννοια) πολλές φορές κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Η πρώτη μέρα της φετινής σχολικής χρονιάς, δεν ήταν το ίδιο παράξενη και αγχώδης όσο η περσινή. Αντιθέτως, ήταν μια ευκαιρία να συναντήσουμε τους περσινούς συμμαθητές αλλά και καθηγητές μας. Αυτή είναι η φετινή μας άποψη για το Γυμνάσιο και όλοι ευχόμαστε να συνεχίσει έτσι για αρκετά χρόνια ακόμα.

Ελένη Δ.

γυμνασιο

1. Ο/Η Maraki λέει:

αχχ… Τι να πούμε κι εμείς που φέτος είναι η τελευταία μας χρονιά σε αυτό το υπέροχο σχολείο….