Αστερίξ και Οβελίξ : το αχτύπητο δίδυμο

ΑΠΟ: ΓΟΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - Νοε• 26•14

ΑΣΤΕΡΙΞ

Ο Αστερίξ μεγάλωσε βλέποντας ολημερίς ταινίες για τους Ρωμαϊκούς πολέμους. Από μικρός είχε ένα όνειρο: να γίνει στρατιωτικός και να συντρίψει τις τόσο περήφανες λεγεώνες του Καίσαρα. Δυστυχώς, ποτέ δεν τα κατάφερε. Ο Αστερίξ ποτέ δεν κατάφερε να τελειώσει το σχολείο και να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα. Από τότε ο Αστερίξ «πήρε την κάτω βόλτα». Μαζί με το «φίλο-ελεφαντάκι» Οβελίξ, άρχισαν όλο και περισσότερο να παίρνουν υπερβολική δύναμη η οποία προερχόταν από τα ζουμιά του Δρουίδη, το μυστικό ζωμό που του έδινε υπερφυσική δύναμη. Από τότε ο Αστερίξ άρχισε να γίνεται βάρβαρος και νευρικός καθώς δεν μπορούσε να ηρεμήσει, βλέποντας Ρωμαίους παντού στο δρόμο.

αστεριξ2

ΟΒΕΛΙΞ

Ο Οβελίξ είναι ο καλύτερος φίλος του Αστερίξ και ο ακούραστος συνοδός του σε όλες σχεδόν τις περιπέτειές του από το δεύτερο τεύχος της σειράς Το χρυσό δρεπάνι. Είναι κατασκευαστής μενίρ. Θίγεται όταν τον λένε χοντρό, ενώ ο ίδιος υποστηρίζει πως είναι «όλο μυς χωρίς λίπος». Αδυναμία του είναι τα ψητά αγριογούρουνα και δε χορταίνει ποτέ. Όταν ήταν μικρός, είχε πέσει μέσα στη χύτρα με το μαγικό ζωμό, με αποτέλεσμα να έχει υπερφυσική δύναμη μονίμως.

αστεριξ

Γιάννης Α.