Η πρώτη μου μέρα στο Γυμνάσιο

Όταν ανέλαβα αυτό το άρθρο σκεφτόμουν πως η πρώτη μέρα στο Γυμνάσιο φαντάζει μακρινό παρελθόν. Έχουν ήδη περάσει τρεις μήνες και οι περισσότεροι από μας έχουν προσαρμοστεί στο νέο σχολικό περιβάλλον. Προσπαθώ να θυμηθώ. Τι σκεφτόμουν και τι αισθανόμουν καθώς πλησίαζε η μέρα που θα άνοιγαν τα σχολεία. Αγωνία; Άγχος; Περιέργεια; Ανησυχία; Φόβο; Ήταν ένα καινούριο περιβάλλον για όλους μας και φοβόμασταν για το τι θα αντικρύσουμε … Για τους βαθμούς, τα διαγωνίσματα, τα απροειδοποίητα τεστ, μα περισσότερο από όλα : Για τους καθηγητές. Κάθε μέρα, όμως, που περνούσε διαπιστώναμε πως τα συναισθήματα αυτά υποχωρούσαν και προσαρμοζόμασταν όλο και περισσότερο στο κλίμα του γυμνασίου. Νέες φιλίες αναπτύχθηκαν. Χαμόγελα και γέλιο επικρατούσε στα διαλείμματα. Οι καθηγητές άρχισαν να μας γνωρίζουν και να καταλαβαίνουν τις δυνατότητές μας. Κι όμως πολλά μαθήματα, αν και ενδιαφέροντα, μας ταλαιπωρούν καθημερινά.Τελικά, η πρώτη μέρα στο γυμνάσιο αν και αγχωτική πολύ, ήταν το πρώτο βήμα για μία νέα ενδιαφέρουσα αρχή.

Άννα Β.

imagesCA73V90Y