΄Οχι στη βία και τον εκφοβισμό!!!

Υπάρχουν διάφορα είδη βίας και εκφοβισμού :
Λεκτική βία:

Η λεκτική βία χρησιμοποιείται κυρίως από έφηβους. Συνήθως είναι κάποια βρισιά ή κάποια προσβλητική φράση.

Ρατσιστική βία :
Ο ρατσισμός από Έλληνα μαθητή προς αλλοδαπό μαθητή οφείλεται συνήθως στην κακή διατροφή των παιδιών από τους γονείς. Συνήθως συνδυάζεται με τη λεκτική βία. Πιο συχνά χρησιμοποιείται από παιδιά του Δημοτικού και λιγότερο από παιδιά Γυμνασίου και Λυκείου.

Σωματική Βία :

Όταν κάποιος χτυπάει ένα παιδί για οποιοδήποτε λόγο, αυτός ο κάποιος δεν θεωρείται νταής, αλλά δειλός, διότι χτυπάει τους πιο αδύναμους και τους μικρότερους τους. Στους σχολικούς χώρους το θύμα(δηλαδή ο μαθητής που δέχτηκε οποιοδήποτε είδος βίας)πρέπει να αναφέρει το περιστατικό σε κάποιον καθηγητή ή στην διευθύντρια χωρίς φόβο.

Σεξουαλική βία :
Σεξουαλική βία είναι όταν ο θύτης παρενοχλεί το θύματα σεξουαλικά. Περισσότερες φορές, θύματα του συγκεκριμένου είδους βίας είναι ανήλικα κορίτσια. Το περιστατικό αυτό, όπως και άλλα είδη βίας, δεν αναφέρεται. Αν αυτού του είδους βίας χρησιμοποιείται από μαθητές Γυμνασίου ή Λυκείου μπορεί να οδηγήσει σε εγκυμοσύνη.

Αμαλία Σ.

βια1     βια3