EDITORIAL : ΓΙΑΤΙ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ

Το σχολείο είναι ο χώρος όπου προάγεται  η μόρφωση και η διαπαιδαγώγηση των μαθητών. Είναι ένας σημαντικός κοινωνικός θεσμός που στόχο έχει να προετοιμάσει τους μαθητές για την κοινωνία  .Φέτος στο σχολείο μας, μας δίνει τη δυνατότητα φτιάξουμε τη δική μας σχολική εφημερίδα. Η πρωτοβουλία αυτή είναι πολύ σημαντική για εμάς και θα προσπαθήσω παρακάτω να σας αναπτύξω τους λόγους.

• Δίνεται βήμα στους  μαθητές για να “ακουστούν” οι απόψεις τους και οι ιδέες τους.
  •  Να εκφραστούν ποιητικά, λογοτεχνικά, πολιτιστικά, καλλιτεχνικά ή όπως ο καθένας θέλει.
  •   Να επικοινωνήσουν και με άλλους μαθητές έξω από το σχολείο μας.
  • Να γνωρίσουν το σχολείο μας και τις δράσεις του.
  • Να  αναρτηθούν στην εφημερίδα μας οι  πιο ενδιαφέρουσες και ιδιαίτερες εργασίες των μαθητών.
  • Να εκθέσουν τους προβληματισμούς τους στα σύγχρονα προβλήματα.
  • Να αμφισβητήσουν τον κόσμο που τους προσφέρουν
  •  Να ενημερωθούν για τα  νέα του σχολείο μας.
  • Να ψυχαγωγηθούν  και να περάσουν ποιοτικά στον ελεύθερό τους χρόνο.

Για τους παραπάνω λόγους καλούμε όλους τους μαθητές του σχολείου μας να συμμετέχουν στη δημιουργία της εφημερίδας μας. Ο καθένας ας δώσει το  δυνατό του σημείο. Είναι η ευκαιρία που μας δίνεται να εκφραστούμε δημιουργικά . Περιμένουμε τις προτάσεις σας.

Δημήτρης Γ.

editorial

1. Ο/Η Παπαδήμου Πολυξένη λέει:

Συγχαρητήρια, συγχαρητήρια πολλά συγχαρητήρια.