Tech 4 good: Earthquakes and Safe Cities for all

natural disasters

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης συμμετείχαν σε ένα συνεργατικό project με τους μαθητές του 2ου Δημοτικού σχολείου Νέας Ερυθραίας. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, οι μαθητές, χρησιμοποιώντας τα BBC micro:bit controller τους και προγραμματίζοντας  στο περιβάλλον Microsoft MakeCode, δημιούργησαν έναν προσομοιωτή σεισμογράφου. Με τον προσομοιωτή αυτόν μέτρησαν το μέγεθος ενός σεισμού σε σχέση με την επιτάχυνση της βαρύτητας και έφτιαξαν διάγραμμα μεταβολών των δονήσεων της γης. Επιπρόσθετα, ενεργοποίησαν έναν ηχητικό και οπτικό συναγερμό έτσι ώστε σε περίπτωση σεισμού, άτομα με ειδικές ανάγκες και κάτοικοι κοντινών περιοχών, να ειδοποιούνται. Τέλος, με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού εικαστικών κου Γεράσιμου, κατασκεύασαν με ανακυκλώσιμα υλικά ένα χάρτινο κτίριο προκειμένου να ελέγξουν την ορθότητα των προγραμμάτων τους και να παρουσιάσουν στους συμμαθητές και εκπαιδευτικούς τους την εργασία τους.

Tech4all-earthquakes

safe cities