To project της ενεργειακής ευαισθητοποίησης

energy project

Οι μαθητές του ΣΤ2 δημιούργησαν έναν μετρητή έντασης φωτός χρησιμοποιώντας τα BBC micro:bit. Μέτρησαν την ένταση σε διαφορετικούς χώρους του σχολείου (Εργαστήριο Πληροφορικής, βιβιλιοθήκη, αίθουσες, κυλικείο, διάδρομοι) και ανακάλυψαν ότι στο κυλικείο και στους διαδρόμους καταναλώνεται περισσότερο ρεύμα λόγω μειωμένης ύπαρξης ημερήσιου φωτός.

actions

Κατέγραψαν κατόπιν τα δεδομένα της έρευνας τους, έφτιαξαν διαγράμματα και υπολόγισαν τις κιλοβατώρες (kWh) που καταναλώνονται από τις λάμπες φθορίου σε όλους τους χώρους. Τα αποτελέσματα της δραστηριότητας τους παρουσιάστηκαν στο διευθυντή του σχολείου και οι μαθητές πρότειναν την αντικατάσταση των λαμπών φθορίου, τουλάχιστον στο κυλικείο και στους διαδρόμους, από λάμπες LED.

headmaser presentation

Οι λάμπες αντικαταστάθηκαν ενώ ο διευθυντής κος Μακρής υποσχέθηκε στους μαθητές την αντικατάσταση όλων των παλαιών λαμπών του σχολείου από λάμπες LED.

changing tubes