ΑΡΧΙΚΗ

Καλώς ήρθατε στην  ηλεκτρονική σχολική εφημερίδα «8η ώρα»!!!

8hora

Η ηλεκτρονική σχολική εφημερίδα «8η ώρα» δημιουργήθηκε στα πλαίσια της Ερευνητικής Εργασίας (Project) της Β’ Λυκείου του 4ου ΓΕΛ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ κατά το σχολικό έτος 2013-2014. Ο στόχος της εργασίας αυτής ήταν να δοθεί στους μαθητές μια ευκαιρία να συνεργαστούν και να αναλάβουν αρμοδιότητες ως συντάκτες, δημοσιογράφοι, ρεπόρτερ, αρχισυντάκτες και διαχειριστές ψηφιακού περιεχομένου. Το σημαντικότερο στοιχείο όμως, είναι ότι οι μαθητές εξέφρασαν τις μαθητικές τους ανησυχίες και μέσω της δημοσίευσης των άρθρων τους, τους δόθηκε το κατάλληλο κίνητρο να αναπτύξουν και να εξελίξουν τις ικανότητές τους στο γραπτό λόγο. Τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν ήταν μεταξύ άλλων η έρευνα στο διαδίκτυο, η παρατηρητικότητα στην καθημερινότητά τους, η πραγματοποίηση δημοσκοπήσεων και φυσικά η αστείρευτη δημιουργικότητά τους.

Η “8η ώρα” είναι οργανωμένη σε στήλες με συγκεκριμένη θεματολογία και κάθε στήλη αποτελείται από έναν αριθμό άρθρων που ανταποκρίνονται σε αυτήν.