ΒΙΑ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ

via

ΒΙΑ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ

Η βία στα γήπεδα είναι ένα βαθιά κοινωνικό φαινόμενο με συγκεκριμένες αιτίες. Αποτελεί ένα κοινωνικό πεδίο δραστηριότητας και επηρεάζεται και επηρεάζει πολιτικά, πολιτισμικά, οικονομικά και κοινωνικά συμβάντα. Όσο αυξάνεται η επιθετικότητα στην κοινωνία με αντίστοιχο αναλογικό τρόπο θα αυξάνεται και στον αθλητισμό. Το φαινόμενο της βίας στα γήπεδα σε οργανωμένο επίπεδο δεν είναι καθόλου πρόσφατο αφού η εμφάνιση του τοποθετείται στα τέλη του 19ου αιώνα, δηλαδή λίγο μετά την οργάνωση της σύγχρονης μορφής του ποδοσφαίρου στην Αγγλία και την εξάπλωσή της στα υπόλοιπα κράτη της Ευρώπης. Βέβαια, πρέπει να αναφερθεί ότι οι ιστορικές έρευνες σχετικά με την προέλευση και την προϊστορία του ποδοσφαίρου, το οποίο πρωτοεμφανίζεται τον 13ο αιώνα στην Αγγλία, καταδεικνύουν ότι, ήδη από τους μεσαιωνικούς χρόνους, ήταν συνδεδεμένο με βίαιες εκδηλώσεις, ακόμη και με θανατηφόρα επεισόδια οφειλόμενα σε τοπικισμό, σε χρήση αλκοόλ ή σε φανατισμούς – εχθρότητες εκτός γηπέδων.

ΑΙΤΙΑ

Η βία σε όλες τις μορφές της (σωματική, λεκτική, ψυχολογική κ.λπ.), απ” όπου κι αν προέρχεται, εξυπηρετεί πάντα κάποιο σκοπό και χρησιμοποιείται για πολλούς λόγους, ομοίως και η βία στα γήπεδα είναι εκμεταλλεύσιμη και μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμη και ευνοϊκή για κάποιους, κάτω από ορισμένες συγκυρίες. Xιλιάδες  θεατές παρακολουθούν κυρίως το ποδόσφαιρο. Η μονάδα που κρύβεται πίσω από το σύνολο. Πολλές φορές σε ένα ποδοσφαιρικό αγώνα με χιλιάδες κόσμο στις κερκίδες παρατηρούμαι ανθρώπους να «εκμεταλλεύονται» την ανωνυμία του πλήθους και να προβαίνουν σε ενέργειες τις οποίες ούτε κατά διάνοια τολμούν να πράξουν εκτός γηπέδων. Το ζήτημα δεν είναι «προνόμιο» των αθλητικών χώρων αλλά αγγίζει όλο το φάσμα της κοινωνίας μας και ως εκ τούτου να σκύψουμε αποφασιστικά πάνω στις πραγματικές αιτίες που δημιουργούν και ανακυκλώνουν τη ΒΙΑ.

Παράγοντες που σπρώχνουν τους νέους να εκδηλώνουν τον εθισμό τους στο γήπεδο:

·      Εκδήλωση παραβατικής συμπεριφοράς

·      Εκτόνωση της συσσωρευμένης κοινωνικής καταπίεσης.

·      Έκφραση της αγωνίας, των κοινωνικών αδιεξόδων και της κοινωνικής

απογοήτευσης.

ΤΡΟΠΟΙ ΠΡΟΛΗΨΗΣ

·      Να υπάρχει αντικειμενικότητα και όχι αδικίες σε βάρος των λεγόμενων μικρών ομάδων.

·      Εντός του γηπέδου υπεύθυνοι για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα να είναι οι σύλλογοι των ομάδων.

·      Ένα άλλο μέτρο είναι η πραγματοποίηση σύσκεψης πριν από κάθε αγώνα έτσι ώστε να μελετάται ο βαθμός της επικινδυνότητας στο γήπεδο και να καθορίζεται ο αριθμός των αστυνομικών και των επιτηρητών καθώς και να γίνεται συνολικός έλεγχος του σταδίου.

·      Να εφαρμόζονται οι ποινές από την πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΟ.

·      Αυστηρή εφαρμογή της κείμενης νομοθεσίας από την Πολιτεία.

·      Άτομα που συλλαμβάνονται για πράξεις βίας, δεν θα τους επιτρέπεται να παρακολουθούν αγώνες, για κάποιο διάστημα αρχικά.

·      Στη συνέχεια οι σύνδεσμοι οπαδών θα εποπτεύονται αυστηρά και θα

πραγματοποιείται σύλληψη των ενόχων και απαγόρευση εισόδου τους σε αγώνες.

·      Βελτίωση των εγκαταστάσεων των γηπέδων καθώς και εφαρμογή της ποινής «κεκλεισμένων των θυρών.

ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ

Τα αθλητικά σωματεία, σε περίπτωση παράνομων πράξεων βίας

υποχρεούνται να διευκολύνουν το έργο των αστυνομικών αρχών, με τη γνωστοποίηση των στοιχείων ταυτότητας των υπαιτίων.

Οι Π.Α.Ε. που αγωνίζονται στα εθνικά πρωταθλήματα Α και Β εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου και Κ.Α.Ε. της Α1 κατηγορίας καλαθοσφαίρισης.

Οι παραπάνω εταιρίες, απαιτείται να πιστοποιούν και να ειδικεύονται σε

θέματα ασφαλείας και για τη συνοδεία όσο και για την επιτήρηση των φιλάθλων εντός και εκτός γηπέδου. Ο σωματικός έλεγχος των φιλάθλων πραγματοποιείται μόνο από την αστυνομία, όργανα της οποίας παρίστανται στις θύρες εισόδου της αθλητικής εγκατάστασης.

Σε περίπτωση άρνησης  παράδοσης της ταυτότητας οι αρμόδιοι δικαιούνται να μην επιτρέπουν την είσοδο. Τα καταστήματα σε ακτίνα μικρότερη των 200 μέτρων από τα γήπεδα απαγορεύεται να χορηγούν οινοπνευματώδη ποτά 4 ώρες πριν και 2 μετά την διεξαγωγή του αγώνα. Σε περίπτωση παράβασης επιβάλλεται πρόστιμο.

Ακόμα τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος είναι και ενημέρωση των παιδιών από την εφηβική τους ηλικία.

ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ:

Για την αποφυγή της βίαιης συμπεριφοράς των μελών μιας οικογένειας είναι

απαραίτητο να υπάρχει:

·      Κατάλληλο και υγιές οικογενειακό περιβάλλον.

·      Διάλογος και συνεργασία των γονιών με τα παιδιά.

·      Ελεγχόμενη ελευθερία των νέων.

·      Καλλιέργεια της αγάπης και της αλληλεγγύης.

Ανάλογες δυσλειτουργίες δημιουργούνται και σε σχέση με το θεσμό του.

ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ:

Επομένως το σχολείο θα πρέπει να επιδιώκει :

·      Ανθρωπιστική παιδεία, μετάγγιση αξιών ζωής.

·      Ενίσχυση της κριτικής ικανότητας των νέων.

·      Δημιουργία συναγωνιστικού και όχι ανταγωνιστικού κλίματος.

·      Ενίσχυση της αλληλεγγύης και της ευγενούς άμιλλας.

Το σχολείο και η οικογένεια, θα πρέπει να γίνουν θερμοκήπια καλλιέργειας των αξιών που προκαλούν τον σεβασμό στην ανθρώπινη προσωπικότητα.

ΠΗΓΕΣ: