Η Σχολή του Αριστοτέλη (της μαθήτριας Βαταντζή Κ.)

Τόπος με παγκόσμιο ενδιαφέρον είναι ο Αρχαιολογικός χώρος της Σχολής του Αριστοτέλη.

Η Σχολή του Αριστοτέλη είναι λίγο πιο κάτω από την Νάουσα, στην περιοχή Ισβόρια.

Οι αρχαίοι συγγραφείς αναφέρουν ότι είναι το μέρος με τα τρεχούμενα νερά και με τα βαθύσκιωτα σπήλαια όπου  δίδαξε ο μεγάλος φιλόσοφος της αρχαιότητας Αριστοτέλης τους ευπατρίδες της Μακεδονικής Αυλής και τον γιο του Φίλιππου του δεύτερου τον Μέγα Αλέξανδρο. Εκεί η συνάντηση του Αλέξανδρου και του Αριστοτέλη επηρέασε καθοριστικά το μέλλον της ανθρωπότητας.

ΣΧΟΛΗ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 4

Ο χώρος που καταλαμβάνει το Νυμφαίο, δηλαδή το ιερό το αφιερωμένο στις Νύμφες, είναι ένα πολύ εντυπωσιακό φυσικό τοπίο, όπου τα αρχαία λείψανα – ο τοιχοβάτης μιας διώροφης στοάς με ιωνικούς κίονες σε σχήμα Π – συνδυαζόμενα με τρεις φυσικές σπηλιές, που υπάρχουν εκεί, αποτελούν τον κύριο χώρο της σχολής.

Το τοπίο όπου ο Δάσκαλος περιδιάβαζε με τους μαθητές του είναι γεμάτο από πυκνή βλάστηση και ήρεμα δροσερά ρυάκια. Λίγο πιο πέρα από το χώρο της Σχολής ένα ακόμη μεγαλύτερο σπήλαιο, συμπληρώνει το τοπίο.

ΣΧΟΛΗ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛ2

ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΜΟΥ: Εδώ, Εδώ και Εδώ!

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ ΑΡΘΡΟΥ:

Βαταντζή Κωνσταντίνα