Ecomobility και Freemobility: τα παιδιά ερευνούν και προτείνουν….λύσεις ζωής

ΑΠΟ: ΜΑΡΟΥ ΕΛΕΝΗ - Ιουν• 01•17

Την 1η Aπριλίου 2017 και μέσα σε μία ατμόσφαιρα χαράς και  νεανικού  ενθουσιασμού πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα τελετών του Υπουργείου Συγκοινωνιών και μεταφορών η απονομή βραβείων στα σχολεία από όλη την ελληνική επικράτεια που ασχολήθηκαν με το πρόγραμμα του Ecomobility καιFreemobility και κατέθεσαν τις προτάσεις τους για πιο ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης στις πόλεις και για απρόσκοπτη μετακίνηση όλων των πολιτών γενικά μέσα σε αυτές. Το Ε.Ε.Ε.Κ Βόλου απέσπασε τρία βραβεία ενώ το 5ο Γυμνάσιο Βόλου το τρίτο πανελλαδικά βραβείο για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα, την εργασία του και τις προτάσεις του. Eπιπλέον, ο Δήμος Βόλου με υπεύθυνο τον κ. Μπέλλο πήρε το βραβείο καλύτερης συνδιοργάνωσης.

Τέτοιου είδους προγράμματα ευαισθητοποιούν τους μαθητές, τους προβληματίζουν, οξύνουν την κριτική τους σκέψη, προάγουν την έμφυτη τάση τους για έρευνα και συμβάλλουν στο να εξελιχθούν στους αυριανούς ενεργούς πολίτες. Ευχόμαστε τέτοιες προσπάθειες να τις στηρίζει η πολιτεία  και να τις προωθεί,   ώστε να δίνεται η ευκαιρία στα παιδιά να έρχονται σε επαφή  με καθημερινά προβλήματα  διευρύνοντας τους ορίζοντές τους.

IMG_20170401_134110IMG_20170401_133959IMG_20170401_133616IMG_20170401_134121

Η ομάδα του Ecomobility

1. Ο/Η Σωτηράκη Νεκταρία λέει:

Πολλά συγχαρητήρια και πάντα πρώτοι στο αγώνα για μια πιο οικολογική πόλη…