Διασχολική εκδήλωση για το διαχρονικό Καζαντζάκη

ΑΠΟ: ΜΑΡΟΥ ΕΛΕΝΗ - Ιουν• 01•17

%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82+3

Σε μία χαρούμενη και ευχάριστη ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε στις  5 Απριλίου 2017  διασχολική εκδήλωση αφιερωμένη στο έργο του Νίκου Καζαντζάκη στο Πολιτιστικό Κέντρο της Ν. Ιωνίας. Κάθε σχολείο ανέλαβε ένα από τα ταξιδιωτικά του συγγραφέα και παρουσίασε τη  δουλειά του. Έτσι, παρουσιάστηκαν η Ρωσία, η Κίνα , η Αγγλία, η Ισπανία, η Αίγυπτος από τα Γυμνάσια του Βόλου ενώ το 5ο Γυμνάσιο ασχολήθηκε με το Αιγαίο.

Το σκηνικό που επιμελήθηκε η κα Καμόσου Ελπινίκη , καθηγήτρια καλλιτεχνικών του σχολείου,  παρέπεμπε σε αιγαιοπελαγίτικη ακρογιαλιά, ενώ τα κείμενα που επιλέχτηκαν από τη φιλόλογο κα  Παρανόμου Βασιλική και διαβάστηκαν από τους μαθητές αποτέλεσαν ύμνο για τη θάλασσα του Αιγαίου.

Kazantz3

Τέτοιες δράσεις   πραγματικά βοηθούν τους μαθητές να προσεγγίσουν βιωματικά τα λογοτεχνικά κείμενα και τους συγγραφείς τους και να εμπλακούν σε δραστηριότητες που αναδεικνύουν τις δεξιότητες, τα ταλέντα και τις ικανότητές τους προάγοντας τη συνεργασία,τη συνέπεια και την υπευθυνότητα. Πάντα τέτοια, λοιπόν!

Συντάκτρια : Ευαγγελία Μπέτα

1. Ο/Η Σωτηράκη Νεκταρία λέει:

Εξαιρετική η παρουσία των παιδιών