ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ

ΑΠΟ: sotiraki - Μάι• 18•15

0050110946_mouseiom_polis_4_1[1]Στις 11 Μαΐου 2015, στα πλαίσια των Προγραμμάτων  «Πολεμώντας τον εαυτό μας και τους άλλους» και «Φορέματα της Ευρώπης», οι συμμετέχοντες σ” αυτά μαθητές της Γ’ γυμνασίου επισκέφθηκαν το Μουσείο της πόλης του Βόλου. Εκεί, τους δόθηκε η ευκαιρία να ενημερωθούν για την πόλη μας από την εποχή της Ελληνικής Επανάστασης μέχρι και σήμερα. Το νέο μουσείο, μοναδικό στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια, οργανώνει τις θεματικές που παρουσιάζει, μεταφέροντας τις μαρτυρίες και  τα βιώματα κυρίως των κατοίIMG_0492κων της κι έτσι  προσφέρει πολλές πληροφορίες  για τη βολιώτικη κοινωνία στο πέρασμα του χρόνου. Μέσα από πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, οι μαθητές είδαν φωτογραφίες  ιστορικών κτιρίων, όπως τα Δικαστήρια,  το Μεταξουργείο και η Εξωραϊστική,  καθώς και κτισμάτων, όπως η γέφυρα της 2ας Νοεμβρίου, κατανόησαν τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι πρόσφυγες κατά την ένταξή τους στην κοινωνία του Βόλου κι έμαθαν για τις σχέσεις  προσφύγων – ντόπιων, οι οποίοι αντιπροσωπεύτηκαν επί μακρόν από τις δύο αντίπαλες ποδοσφαιρικές ομάδες , τον Ολυμπιακό και τη  Νίκη Βόλου. Ακόμη, είχαν την ευκαιρία να δουν φωτογραφίες από το μεγάλο σεισμό του’55, που άλλαξε δραστικά την εικόνα της πόλης και να πληροφορηθούν για την πρωτοπορία της σε θέματα εργατIMG_0510ικά (εδώ λειτούργησε το Α΄ Εργατικό Κέντρο στην Ελλάδα) κι εκπαιδευτικά (Παρθεναγωγείο Δελμούζου).

Αναχώρησαν ευχαριστημένοι, ανανεώνοντας το ραντεβού τους για την επόμενη σχολική χρονιά, στη διάρκεια της οποίας το Μουσείο της πόλης θα παρουσιάσει νέες θεματικές, που θα αναδειχτούν μέσα από το πλούσιο υλικό που έχει ήδη εξασφαλίσει,  για να παρουσιάσει.

ΣΥΝΤΑΚΤΡΙΕΣ:

Αλπάκη Τατιάνα

Ευθυμιάδου Λίνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Αθανασός Γιάννης

1. Ο/Η Σωτηράκη Ξανθή λέει:

Πρόκειται για καταπληκτικό Μουσείο!! Κόσμημα για την πόλη μας!!