Κανόε – Καγιάκ

ΑΠΟ: Γούσης Γεώργιος - Ιαν• 29•16

Το κανόε καγιάκ, παρ” όλο που είναι από τις πιο παλιές δραστηριότητες, στην Ελλάδα έχει παρου-Ed Mckeever, kayak sprint gold medallistσιαστεί ως άθλημα μόνο τα 25 τελευταία χρόνια. Η άσκηση με καγιάκ είναι μια συναρπαστική εμπειρία, αφού με τον τρόπο αυτό, παράλληλα με τη διασκέδαση και την απόλαυση του τοπίου, γυμνάζουμε  όλους σχεδόν του μυς, και ιδιαίτερα τον άνω κορμό και τα χέρια. Στο καγιάκ είμαστε καθισμένοι και κωπηλατούμε με κουπί που διαθέτει κουτάλα και στις δύο πλευρές. Υπάρχουν διάφοροι τύποι καγιάκ, όπως αγωνιστικά, αναψυχής ανοικτά και κλειστά, καταβάσεων ποταμών, surf kayaks, wave kayaks και εκδρομικά. Η γκάμα είναι αρκετά μεγάλη και όποιος διδαχθεί τα βασικά μπορεί να ασχοληθεί με όποιας μορφής καγιάκ επιθυμεί.

καγιακ2

Είναι Ολυμπιακό άθληµα και  ευρέως διαδεδοµένο σε όλο τον κόσµο. Πολλά σωµατεία σε όλη την Ελλάδα  ασχολούνται με το ΚΑΝΟΕ-ΚΑΓΙΑΚ και συµµετέχουν στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα και σε  όλους τους διεθνείς αγώνες. Στο Βόλο υπάρχει ο όμιλος Ν.Ο.Β.Α. που ασχολείται με τέτοια θαλάσσια αθλήματα.

Συντάκτες:

• Γιαννουλάκης Ηλίας
  • Γούσης  Γεώργιος

1. Ο/Η sotiraki λέει:

Πάντα να ασχολείστε με ό,τι σας «γεμίζει» αληθινά…

2. Ο/Η Ξανθούλα Σωτηράκη λέει:

Καλή τύχη στους αγώνες σας!!