Στο σχολείο μας γίνονται έργα!

Τα γράφιτι στο σχολείο μας_3

Στο σχολείο μας γίνονται έργα!

Τα έργα στο σχολείο μας φέτος ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, καθώς είχαν ήδη ξεκινήσει πριν εμείς επιστρέψουμε στα θρανία από τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Το πρώτο που έγινε για την αναβάθμιση του νέου Γυμνασίου, ήταν το βάψιμο όλων των τοίχων ,εσωτερικά και εξωτερικά.

Στην πορεία, μέχρι να φτάσουμε στον Δεκέμβριο, έγιναν κι άλλα σημαντικά. Αρχικά περάστηκαν κάγκελα στις πόρτες και όπου αλλού έλειπαν. Στη συνέχεια προστέθηκαν κάδοι απορριμμάτων και ανακύκλωσης. Ανακαινίστηκαν οι σχολικές τουαλέτες (καζανάκια, λάμπες, βρύσες).

Για να βελτιωθεί η εξωτερική όψη του σχολείου, καθαρίστηκαν τα χόρτα και κλαδεύτηκαν οι θάμνοι. Όμως, κατά τη γνώμη μας, το καλύτερο έργο ήταν τα γκράφιτι στους τοίχους. Απεικονίζουν θέματα που απασχολούν όλους, κυρίως εμάς τους νέους. Επίσης, δίνουν μηνύματα  για σημαντικά προβλήματα που μας απασχολούν, όπως το μήνυμα για απεξάρτηση από τα media και τα κινητά!

Ευχαριστούμε και περιμένουμε να δούμε κι άλλες ευχάριστες εκπλήξεις τη νέα χρονιά!

Τα γράφιτι στο σχολείο μας_2 Τα γκράφιτι στο σχολείο μας_1

Γράφουν: Ιωάννα Κατίκη, Ζωή Καρατάσου (Γ1)