Το έθιμο της Αγίας Βαρβάρας
![karavakia-agias-varvaras-drama-ethimo](https://schoolpress.sch.gr/eprotonews/files/2023/05/karavakia-agias-varvaras-drama-ethimo-150x150.jpg)
Το πάρκο της Αγίας Βαρβάρας βρίσκεται στο κέντρο της πόλης μας, της Δράμας. Αποτελεί το στολίδι της πόλης. Παρόλο που είναι αρκετά γνωστό από μόνο του, η ιστορία πίσω από το πάρκο είναι ακόμα πιο ενδιαφέρουσα.
Σύμφωνα με την παράδοση, οι Τούρκοι κατακτητές προσπάθησαν να καταστρέψουν την εκκλησία και να χτίσουν ένα τζαμί στην θέση της. Όμως η εκκλησία καλύφθηκε από νερό και έτσι σώθηκε. Οι κάτοικοι πίστευαν ότι ήταν ένα θαύμα και γι αυτό τον λόγο ακόμα τιμούν την μνήμη της Αγίας Βαρβάρας στις 4 Δεκεμβρίου, ανάβοντας κεράκια σε χειροποίητα καραβάκια που επιπλέουν στην λίμνη δημιουργώντας ένα μαγευτικό θέαμα.
Καλτσίδου Μαριάννα,Ιωάννα Ελευθεριάδου,Χριστίνα Λαλέ,Μαρία Κολσουζίδου
Σχολιάστε
Για να σχολιάσετε πρέπει να συνδεθείτε.