Ενημέρωση & ευαισθητοποίηση για την Β΄

ΑΠΟ: ntalieir18 - May• 25•19

HTs_Visit

Την Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης είχαν την χαρά να καλωσορίσουν στο σχολείο μας τον κ. Γιώργο Μπούρχα, δάσκαλο Ειδικής Αγωγής και διευθυντή του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Παιδιών με Εγκεφαλική Παράλυση Αργυρούπολης. Ο κ. Μπούρχας, συνοδευόμενος από την ψυχολόγο του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου, επισκέφτηκε την μονάδα μας προκειμένου να ενημερώσει και να ευαισθητοποιήσει τους μικρούς μαθητές σε θέματα ανθρώπινων δικαιωμάτων και καλλιέργειας του σεβασμού στη διαφορετικότητα. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning που εκπονεί η Β΄τάξη με τίτλο ”Be gr8ful”. Μετά την σχετική ενημέρωση αλλά και τα video που παρακολούθησαν, τα παιδάκια της Β΄τάξης ευαισθητοποιήθηκαν, έλυσαν τις απορίες τους και ήρθαν πιο κοντά στο κόσμο των ατόμων με ειδικές ικανότητες, δίνοντας υπόσχεση σύντομα να επισκεφθούν τους φίλους τους στο δικό τους χώρο.

Ανάρτηση της επίσκεψης στο 10ο Δ. Σχ. Ηλιούπολης στο ιστολόγιο του Ειδικού Δημοτικού (εδώ)