Διαδικτυακή Συνάντηση για την Β΄τάξη

ΑΠΟ: ntzitzi - Μάι• 24•19

kais

(πατήστε το link για να παρακολουθήσετε σύντομο βίντεο από την συνάντηση)

Την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018 η Β΄τάξη του σχολείου μας συνάντησε τους συνεργάτες μας στο eTwinning έργο «Be gr8ful» (ελληνική απόδοση: «Να είσαι ευγνώμων») . Η συνάντηση οργανώθηκε στην πλατφόρμα eTwinning Live και υλοποιήθηκε με το εργαλείο Adobe Connect με την παρουσία εκπαιδευτικών και παιδιών από τα τρία συνεργαζόμενα σχολεία, το 4ο Δημοτικό Σχολείο Καισαριανής (Ελλάδα), το Δημοτικό Σχολείο İstiklal (Τουρκία) και το 10ο Δημ. Σχ. Ηλιούπολης. Από το σχολείο μας συμμετέχουν στο πρόγραμμα η Β΄τάξη με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς των τμημάτων κα Ειρήνη Πούλη και κα Χριστίνα Κατσιαρη, την Ειδική Παιδαγωγό κα Νατάσα Μπελίτσου και τις εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων κα Δώρα Μπαρουτάκη (θεατρολόγο), κα Σταυρούλα Θεοδωροπούλου (μουσικό) και την κα Ναταλία Τζίτζη (Συντίστρια eTwinning). Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής συνάντησης οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί από τα τρία σχολεία συστήθηκαν στους μαθητές. Στη συνέχεια,  τα παιδιά χαιρετήθηκαν σε μικρές διακρατικές ομάδες και, στο τέλος, κάθε τάξη τραγούδησε ένα παιδικό τραγουδάκι χαρακτηριστικό της κουλτούρας της αντίστοιχης χώρας. Τα παιδάκια της Β΄τραγούδησαν τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα, τα παιδάκια του 4ου Καισαριανής τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα και τα παιδάκια από την Τουρκία ένα τραγουδάκι για το καλωσόρισμα του Καινούριου Χρόνου.