Διάκριση για τη Θεατρική Ομάδα σε Πανελλήνια Δράση (2017)

ΔΙΑΚΡΙΣΗ

Μαθαίνοντας την Επιστήμη μέσα από το Θέατρο (2017)

Διάκριση για τη Θεατρική Ομάδα σε Πανελλήνια Δράση

Η Θεατρική Ομάδα της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας συμμετείχε στην Πανελλήνια Δράση «Μαθαίνοντας την Επιστήμη μέσα από το Θέατρο», κατά την οποία οι μαθητές καλούνται να δραματοποιήσουν επιστημονικές έννοιες και γνώσεις που προέρχονται από το πεδίο των φυσικών επιστημών.

Η ομάδα συμμετείχε με τη δημιουργία του πρωτότυπου θεατρικού έργου «Στάση στον σταθμό: το όνειρο του Μεντελέγιεφ», με  θέμα την ζωή του εμπνευστή του Περιοδικού Πίνακα, Ντμίτρι Μεντελέγιεφ.

Η τελική φάση πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στις 1 και 2 Απριλίου 2017 στο κτήριο της Ελληνογερμανικής Αγωγής, όπου και παρουσιάστηκε η παράστασή μας η οποία απέσπασε διάκριση. Πιο συγκεκριμένα, Διάκριση με τίτλο: Ιστορία και Φιλοσοφία της Επιστήμης.

Συμμετέχοντες Μαθητές: Καρτσιδήμα Μαρία,  Μυλωνά Χριστίνα Π., Μυλωνά Χριστίνα Σ., Ντόβολου Αλίκη, Σταματάκου Παναγιώτα, Φακλή Μεταξία και Χελιώτης Δρακούλης.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Γραμματικάκη Κλεοπάτρα