Αντι Προλόγου

ΑΠΟ: ΓΑΖΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ - Μάι• 23•22
Αντι Προλόγου

Αντί Προλόγου

Αρχίζουν οι εξετάσεις… δύο χρόνια μετά, όσον αφορά στις ενδοσχολικές, και ύστερα από μία δύσκολη σχολική χρονιά, οι μαθητές όμως συνεχίζουν να προβληματίζονται, να γράφουν, να εκφράζονται.

Το τεύχος αυτό περιλαμβάνει μία συνομιλία για το άγχος των εξετάσεων, την οποία όλοι θα βρουν χρήσιμη καθώς και για την απελευθερωτική δύναμη της τέχνης του θεάτρου που μπορεί να λειτουργήσει ως αντίδοτο. Αρκετά κείμενα έχουν αφορμή κάποιες από τις ομολογουμένως πολλές και ενδιαφέρουσες δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο το τελευταίο διάστημα.

Ευχόμαστε στους μαθητές να διανύσουν με δύναμη, αισιοδοξία και επιτυχία την παρούσα πρόκληση της σχολικής ζωής και να μεταβούν στην καλοκαιρινή περίοδο με διάθεση ξεκούρασης, ανασυγκρότησης και εύρεσης νέων στόχων.

Ελένη Σελτσιώτη

Περιεχόμενα

• Εξώφυλλο: Ζωή Γαζή
  • Αντί Προλόγου
  • Συζήτηση του Ραφαήλ Ελευθεριάδη με την ψυχολόγο του Σχολείου κα Ιωάννα Σπανουδάκη για το άγχος
  • Συνέντευξη της κας Γιάννας Γκουτζιαμάνη στη Ζωή Μόσχου, την Δήμητρας Ντόι και την Ελισάβετ Ράπτη
  • Αθανάσιος Καλλιανιώτης, Παιχνίδια των πηγών: η ίδρυση του Εργατικού Κέντρου Κοζάνης
  • Ευανθία Βλαχάβα, Από το βιβλίο της Ιστορίας …στον ιστορικό τόπο και χώρο. Μία επίσκεψη στον Κήπο των Ηρώων στο  Μεσολόγγι.
  • Ιωάννα Κοντούλη, Επίσκεψη στην Κιβωτό του Κόσμου: Μία μεγάλη αγκαλιά
  • Παρασκευή Σεκέρογλου, Βυζαντινή Θεσσαλονίκη. Η Ροτόντα