ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΤΙΒΟΥ

Τα περισσότερα παιδιά στην ηλικία του γυμνασίου ασχολούνται με τον αθλητισμό. Πήραμε συνεντεύξεις από δύο παιδιά του σχολείου μας, τα οποία ασχολούνται με τον στίβο. Τα παιδιά αυτά αθλούνται στην ακαδημία του Γ.Ε.Π.Θ. Αιόλου Μακεδονίας και τα δύο αθλήματα για τα οποία ρωτήσαμε είναι η αντοχή και οι ταχύτητες.

Παναγιώτης Αδαμίδης (Αντοχή)

• Με ποιό άθλημα του στίβου ασχολείσαι;
  • Ασχολούμαι με το αγώνισμα της αντοχής.
  • Πόσες ώρες και ποιές ημέρες γίνονται οι προπονήσεις;
  • Οι προπονήσεις γίνονται κάθε μέρα, εκτός από την Τετάρτη και την Κυριακή, στις 3:15.
  • Πόσο σκληρή ή δύσκολη είναι η προπόνηση για το συγκεκριμένο άθλημα;
  • Τις περισσότερες φορές η προπόνηση είναι δύσκολη, κάποιες φορές όμως είναι και  εύκολη, παρόλα αυτά όμως το προσπαθώ όλο και πιο πολύ και τα καταφέρνω.
  • Γιατί διάλεξες αυτό το συγκεκριμένο άθλημα;
  • Δεν το διάλεξα εγώ αλλά η προπονήτριά μου επειδή πίστευε πως είμαι καλύτερος σε αυτό παρά σε άλλα αθλήματα. Αλλά η αντοχή μου αρέσει.
  • Πότε άρχισες να ασχολείσαι με αυτό το άθλημα;
  • Άρχισα να ασχολούμαι με την αντοχή από την αρχή της σεζόν.
  • Ένας αθλητής της δικιάς σου κατηγορίας θα πρέπει να έχει συγκεκριμένη διατροφή;
  • Συγκεκριμένα, η προπονήτριά μου, μου έχει δώσει μια ειδική διατροφή για να μπορώ να κρατάω το σώμα μου σε φόρμα και για να μπορώ να έχω μεγάλη αντοχή.
  • Παίζει ρόλο η ψυχολογία του αθλητή στην επίδοσή του; Και, αν ναι, ποιά πιστεύεις πως θα πρέπει να είναι η ψυχολογία του κάθε αθλητή;
  • Πιστεύω ότι, αν δεν είχαμε την κακή ψυχολογία και το άγχος, όλοι θα τα πήγαιναν πολύ πιο καλά, αλλά, σε κάθε προπόνηση και αγώνα, έχεις πολύ μεγάλο άγχος για το αν θα τα πας καλά και αυτό σου ρίχνει το ηθικό και γενικά την ψυχολογία, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να αποδώσεις όσο καλά θα μπορούσες.
  • Ο στίβος σε κέρδισε αμέσως ή γνώρισες και άλλα αθλήματα πριν από το ‘’πορτοκαλί ταρτάν’’;
  • Πριν από το ‘’ πορτοκαλί ταρτάν’’ ασχολήθηκα με πολλά άλλα αθλήματα όπως η κολύμβηση, το μπάσκετ, το ποδόσφαιρο και διάφορα άλλα.
  • Ποιές είναι οι βασικές προϋποθέσεις για έναν αθλητή, ώστε να τα καταφέρει στο αγώνισμα τις αντοχής;
  • Οι βασικές προϋποθέσεις για έναν αθλητή ώστε να τα καταφέρει στο αγώνισμα τις αντοχής είναι να εξασκεί κάθε μέρα όλη την ώρα την αντοχή του, να πιστεύει στον εαυτό του, και να δίνει σε κάθε προπόνηση και σε κάθε αγώνα το 100% του εαυτού ώστε να μπορεί να πετύχει τους στόχους του.
  • Κατά την γνώμη σου, ο αθλητισμός είναι απαραίτητος στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων;
  • Ο αθλητισμός, πιστεύω ότι βοηθάει πάρα πολύ τον άνθρωπο και ότι χωρίς την άθληση δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε και πολλά πράγματα, καθώς επίσης εμένα με βοηθάει πάρα πολύ και μου αρέσει.

Σοφία Χατζηγεωργίου( ταχύτητες)

• Με ποιό άθλημα του στίβου ασχολείσαι;
  • Ασχολούμαι με τις ταχύτητες.
  • Πόσες ώρες και ποιές ημέρες γίνονται οι προπονήσεις;
  • Οι προπονήσεις γίνονται όλη την εβδομάδα, εκτός από Παρασκευή και Κυριακή, και οι ώρες είναι την Δευτέρα την Τρίτη και την Τετάρτη 2:30 έως και 4:30 και το Σάββατο από τις 11:00 μέχρι τις 12:30.
  • Πόσο σκληρή ή δύσκολη είναι η προπόνηση για το συγκεκριμένο άθλημα;
  • Η προπόνηση δεν είναι δύσκολη αλλά είναι σκληρή, επειδή από κάποιο σημείο και μετά κουράζεσαι και δεν μπορείς να τρέξεις όσο γρήγορα χρειάζεται και επίσης, επειδή χρειάζεται πολύ αυτοσυγκέντρωση.
  • Γιατί διάλεξες αυτό το συγκεκριμένο άθλημα;
  • Διάλεξα αυτό το συγκεκριμένο άθλημα επειδή μου άρεσε να τρέχω από μικρή και, επειδή δεν ήμουν τόσο καλή στα άλλα αθλήματα.
  • Πότε άρχισες να ασχολείσαι με αυτό το άθλημα;
  • Πριν από δύο χρόνια.
  • Ένας αθλητής της δικιάς μου κατηγορίας πρέπει να έχει συγκεκριμένα κιλά ανάλογα με την ηλικία του. Τα κιλά συνήθως είναι από 30-50.
  • Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ψυχολογία, γιατί ,όταν η ψυχολογία του αθλητή έχει πέσει, δεν μπορεί να αποδώσει τόσο καλά. Ο αθλητής θα πρέπει να είναι χαρούμενος, αισιόδοξος και να έχει μεγάλη αυτοπεποίθηση.
  • Ο στίβος σε κέρδισε αμέσως ή γνώρισες και άλλα αθλήματα πριν από το πορτοκαλί ταρτάν;
  • Δεν είχα γνωρίσει άλλα αθλήματα πριν από τον στίβο. Ο στίβος με κέρδισε αμέσως.
  • Ποιές είναι οι βασικές προϋποθέσεις για έναν αθλητή, ώστε να τα καταφέρει στο αγώνισμα των ταχυτήτων;
  • Οι βασικές προϋποθέσεις είναι η τεχνική, να μην χάνει προπονήσεις και να έχει καλές επιδόσεις.
  • Πιστεύω πως ο αθλητισμός είναι απαραίτητος στην ζωή ενός ανθρώπου, γιατί τον βοηθάει να είναι υγιής και γενικά στην καλή λειτουργία του σώματος.

Κωνσταντίνα Μανωλακέλη Α3