Πρωτιά για έλληνες μαθητές στον τομέα του προγραμματισμού

Πρωτιά για έλληνες μαθητές  στον τομέα του προγραμματισμού

Ο σχολικός διαγωνισμός Εuropean Code Kup, ο οποίος πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στην Ευρώπη και διοργανώθηκε από την Microsoft , απευθύνεται σε νέα παιδιά ηλικίας 6-16 ετών και τα παροτρύνει να γνωρίσουν την μαγεία του προγραμματισμού σχεδιάζοντας παιχνίδια.

Σε αυτόν τον διαγωνισμό διακρίθηκαν 2 Έλληνες μαθητές . Ο Πάνος Οικονόμου και ο Γεώργιος Νικηφόρος Αυγουστίδης πήραν το πρώτο βραβείο για το παιχνίδι τους ‘’ Behind the red’’, το οποίο βασίζεται στην εξερεύνηση του Άρη. Υπήρχαν επίσης πολλές συμμετοχές από μαθητές άλλων Ευρωπαϊκών χωρών.

Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποιήθηκε από το Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό, European Schoolnet, η Ελλάδα βρίσκεται στην κορυφή των ευρωπαϊκών χωρών που πρωτοπορούν στο κομμάτι του κώδικα και του προγραμματισμού στα σχολεία.

Μανώλης Πεϊνούδης  Β4