Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του 5ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Κύριε Φουστέρη, θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με το πρόγραμμα που θα μελετήσει αυτή τη σχολική χρονιά η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας.

ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ: Λοιπόν, φετινό θέμα της ομάδας μας θα είναι το νερό, και συγκεκριμένα, η λίμνη Χειμαδίτιδα που βρίσκεται κοντά στα χωριά Γαλάτειας, Ολυμπιάδας, Δροσερού και Αγίων Αναργύρων. Στη λίμνη αυτή θα κάνουμε κάποιες εργασίες για να μάθουν τα παιδιά περισσότερα γι αυτήν.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Με ποιο κριτήριο επιλέχθηκαν τα παιδιά από τα παραπάνω χωριά;

ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ: Το γεγονός ότι επιλέχθηκαν τα παιδιά από τα χωριά είναι γιατί η λίμνη αυτή βρίσκεται κοντά στα χωριά αυτά και τα σεμινάρια γίνονται εκεί. Αν δούμε πως τα άτομα που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι λίγα, τότε θα ζητήσουμε και παιδιά από την Πτολεμαϊδα να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Αναμένεται να πάτε κάποιες εκδρομές με την ομάδα εκτός από τις επισκέψεις στη λίμνη;

ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ: Υπάρχει η πιθανότητα να επισκεφθούμε για μία μέρα τη Φλώρινα για να παρακολουθήσουμε κάποια σεμινάρια για το νερό, και επίσης μπορεί την Κέρκυρα για τον ίδιο επίσης σκοπό.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Κύριε Φουστέρη, σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Γιάννης Καραγιαννόπουλος   Β2