McFarland

Με αφορμή την 2η Παγκόσμια Ημέρα Αθλητισμού, παρακολουθήσαμε στο σχολείο μας την ταινία McFarland.Το περιεχόμενο της ταινίας αφορούσε την επιμονή και τοmacfarland1ν αγώνα εφτά παιδιών και του προπονητή τους να δημιουργήσουν μια ομάδα Μαραθωνοδρόμων στην μικρή πόλη της Καλιφόρνιας McFarland.

Ένας νέος καθηγητής φτάνει στο φτωχό σχολείο της πόλης McFarland αν και οι συνθήκες δεν είναι τόσο καλές και τα παιδιά εργάζονται για να επιβιώσουν ο καθηγητής καταφέρνει να συγκροτήσει μια ομάδα Μαραθωνοδρόμων η οποία τελικά θα νικήσει στον Πολιτειακό Μαραθώνιο Δρόμο απέναντι σε όλα τα ¨καλά¨ σχολεία της πολιτείας.

Ποιο είναι τελικά το μήνυμα; Ότι μόνο με επιμονή, προσπάθειες και συγκεκριμένο στόχο μπορούμε να πετύχουμε. Επίσης, τι θα μας μείνει; Πως δεν πρέπει να απογοητευόμαστε με την πρώτη αποτυχία, γιατί μετά από πολλές αποτυχίες, φτάνουμε τελικά στην μεγάλη επιτυχία.

macfarland2

Εμμανουήλ Άρτεμη  Β2