Ένα ταλέντο αποκαλύπτεται!

Ronaldinho QueretaroΜήπως πιστεύετε πως ο Messi είναι ο καλύτερος παίκτης όλων των εποχών; Ή μήπως ο Ronaldo; Ας κάνουμε μια αναδρομή στο παρελθόν για να συναντήσουμε τη μαγεία ιστορικών παικτών. Ένας από αυτούς που παίζει ακόμα και σήμερα αλλά έχει χαθεί, είναι ο Ronaldinho ο οποίος γεννήθηκε το 1980. Όμως αυτό είναι απλά ένα παρατσούκλι. Το κανονικό του όνομα είναι Ronaldo de Assis Moreira, κάτι που αρκετοί ποδοσφαιρόφιλοι μπορεί να μην ξέρουν. Ο γνωστός σε εμάς Ronaldinho έκανε απίστευτα κόλπα από πολύ μικρός. Επίσης, έγινε πολύ γνωστός όταν σε έναν αγώνα στη νεαρή του ηλικία η ομάδα του κέρδισε 23-0 και είχε πετύχει και τα 23 γκολ ο ίδιος! Από τότε τον κυνηγούν οι κάμερες διαρκώς. Ο Ronaldinho ήταν πολύ φτωχός και οι γονείς του δεν μπορούσαν να του παρέχουν πολύτιμα και ακριβά πράγματα . Το ταλέντο και η αγάπη του για το ποδόσφαιρο σιγά-σιγά τον οδήγησε στις μεγάλες του επιτυχίες. Ο νεαρός Roni ξεκίνησε να ασχολείται επαγγελματικά από τα 18 του και κατέκτησε το Μουντιάλ με την μικρή ομάδα της Βραζιλίας το 1998. Το 2002 αγωνίστηκε με την μεγάλη ομάδα της Βραζιλίας και κατέκτησε ένα ακόμα Μουντιάλ. Οι επιτυχίες ήταν ακόμα μεγαλύτερες όταν πήγε στην Μπαρτσελόνα εκεί όπου κέρδισε ένα Champions League(2006) και επίσης κέρδισε μία χρυσή μπάλα(2005), καθώς και δύο φορές το βραβείο του καλύτερου παίκτη στον κόσμο από την FIFA. Γενικά, ο Roni ήταν ένας παίκτης που δεν προωθήθηκε όσο οι άλλοι. Πολλοί διαμαρτυρήθηκαν που ο Ronaldinho δεν επιλέχθηκε για το Μουντιάλ του 2010. Η δόξα και οι επιτυχίες δεν επηρέασαν τον Βραζιλιάνο μάγο και έχει δηλώσει επίσης ότι τον νοιάζει περισσότερο να είναι χαρούμενος όταν παίζει παρά να είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο. Αυτό μας το έχει αποδείξει σε όλα του τα παιχνίδια και βλέπουμε τον καλό του χαρακτήρα μέχρι και σήμερα. Τέλος δηλώνει ότι αυτή που τον στήριξε περισσότερο από όλους στην καριέρα του ήταν η αγαπημένη του μητέρα.

Ιωάννης Σκουτέλας Γ’4