Τεχνο-news

ΤΟ  ΠΡΩΤΟ  ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΟ  ΧΕΡΙ  ΠΟΥ  ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ

Το   πρώτο  προσθετικό  χέρι  που  έχει   την  αίσθηση  της  αφής    δημιούργησαν  επιστήμονες  στις  ΗΠΑ  που  εργάζονται  στο  Πεντάγωνο .Οι   ερευνητές  συνέδεσαν  το  προσθετικό  χέρι  μέσω  ηλεκτροδίων  με  τα  κατάλληλα  εγκεφαλικά  κέντρα  που  ελέγχουν   την  κίνηση  και  την  αισθηση.Ετσι , ένας  άντρας  28  χρονών  που  ήταν  παράλυτος  μετά  από  ατύχημα  μπόρεσε  να  ελέγχει  το  τεχνητό  του  χέρι  αλλά  και  να  αισθάνεται  αυτά    που  άγγιζε .Αυτό  είναι  το  <<κλειδί >>  για  να  μπορεί  ένας  άνθρωπος  με τεχνητό  μέλος  να  εκτελεί  κίνησης  ακριβείας.

9772d30b-60fa-4b02-930b-5fce82c34068

ΑΟΡΑΤΟΣ  ΜΑΝΔΥΑΣ

Η  βρετανική  εταιρεία  Βιοτεχνολογίας  Hyperstealth  έφτιαξε  ένα  νέο   ύφασμα  για  τον  στρατό  των  ΗΠΑ  και  του  Καναδά .Το  υλικό  ονομάζεται  Κβαντική  Ορατότητα  και  κάμπει  τα  κύματα  φωτός   γύρω  από  το  χρήστη  με  αποτέλεσμα  να  μην  είναι  ορατός.Επίσης  το  εσωτερικό  του  υφάσματος  είναι  κρυφό   από  θερμική  και  υπέρυθρη  ανίχνευση.Επoμένως   βρεθηκε  ο  τρόπος  να   είμαστε  αόρατοι….Στο  σχολείο    άραγε  μπορούμε  να  το  χρησιμοποιήσουμε?

enhanced-buzz-28471-1355862628-4

ΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ  ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ  Β4