Ο ιδανικός δάσκαλος

Ιδανικός δάσκαλος κατά τη γνώμη μου είναι αυτός ο οποίος επικοινωνεί σωστά με τα παιδιά και είναι αγαπητός. Που μπορεί να κάνει το μάθημα κατανοητό, εύκολο και ευχάριστο. Ένας δάσκαλος επικοινωνιακός αλλά και αυστηρός όταν χρειάζεται. Επίσης να είναι προσιτός στους μαθητές, να μην τον φοβούνται για τυχόν απορίες και πέρα από μάθημα να γίνονται και συζητήσεις που θα δίνουν χρήσιμες πληροφορίες στα παιδιά. Να προσπαθεί να κάνει ακόμα και τους αδιάφορους για το μάθημα να ενδιαφερθούν, να εισάγει νέες μεθόδους βασισμένες στις απαιτήσεις των σύμφωνα πάντα και με την ταχύτατη ανάπτυξη της τεχνολογίας. Να βρίσκεται κοντά στους μαθητές του και να προσπαθεί να τους κάνει χρήσιμους στην κοινωνία. Επιπλέον, θα πρέπει οι στόχοι μαθητών και δασκάλων να είναι κοινοί. Να ενδιαφέρονται όλοι για τη σωστή διδασκαλία του μαθήματος ακόμα και οι μαθητές να παρουσιάζουν τις ιδέες τους για να γίνεται το μάθημα ευχάριστο. Να δίνονται περισσότερες ασκήσεις στο σχολείο παρά στο σπίτι έτσι ώστε να αναπτυχθεί πνεύμα ομαδικότητας και συνεργασίας. Ακόμα και τα παιδιά πρέπει να πάψουν να τα θέλουν όλα δικά τους και να τα βάζουν με τον δάσκαλο. Από τα σχολεία πρέπει να εκλείψει η εντύπωση του κακού και απρόσιτου δασκάλου και επιτέλους να φτιάξουν οι σχέσεις μαθητών-δασκάλων.

Μέτσιου Ζωή Α’3