Άστο Καλύτερα

1

12

Στα πλαίσια του προγράμματος ‘’Πολιτιστιστικών θεμάτων’’ η θεατρική ομάδα του 3ου ΕΠΑΛ Πτολεμαΐδας παρουσίασε τη θεατρική παράσταση     «Άστο Καλύτερα». Η παράσταση έγινε στις 6 Μαΐου 2015 στο αμφιθέατρο του σχολείου. Τη θεατρική ομάδα αποτελούν μαθητές του σχολείου. Υπεύθυνοι καθηγητές είναι οι: Αποστολίδου Σουμέλα (συγγραφή κειμένου), Καφετζή Ευγενία (σκηνοθεσία), Κυριακίδης Αθανάσιος ( επιμέλεια σκηνικών). Το έργο ολοκληρώνεται σε τρεις σκηνές και αποτελεί μια απόπειρα κωμικής προσέγγισης ακόμη και τραγικών καταστάσεων, όπως στην πρώτη σκηνή όπου διακωμωδείται ο τρόπος ζωής δύο αστέγων.

Κύριο θέμα του έργου είναι η έλλειψη ουσιαστικής επικοινωνίας καθώς και η καταπίεση στις ανθρώπινες σχέσεις. Πηγή έμπνευσης υπήρξε η θέαση και η βίωση της καθημερινότητας – πραγματικότητας. Μιας πραγματικότητας που αρνούμαστε να δούμε, να δεχτούμε, πόσο μάλλον να την αναλύσουμε. Συχνά κλείνουμε τα μάτια, τα αυτιά, σε αυτό που ολοφάνερα διαδραματίζεται μπροστά μας. Ίσως από αδυναμία να το αντιμετωπίσουμε, από φόβο τρομερών αποκαλύψεων για τον εαυτό μας, τους άλλους ή τις σχέσεις μας. Ίσως γιατί δεν θέλουμε να πονέσουμε τους άλλους ή επειδή νοιώθουμε κούραση να επαναλαμβάνουμε χωρίς αποτέλεσμα το ίδιο. Έτσι λέμε συνεχώς ‘’Άστο Καλύτερα’’ και το ‘’Άστο Καλύτερα’’ γίνεται μία μόνιμη πληγή, ένα αγκάθι μέσα μας, που μας πονά. Η δράση της θεατρικής ομάδας συνεχίζεται και τη φετινή χρονιά καθώς έχουν ήδη ξεκινήσει οι πρόβες για την παρουσίαση της παρωδίας της ‘’Αντιγόνης’’ του Σοφοκλή. Επιθυμία όλων των συντελεστών, μαθητών και υπεύθυνων  εκπαιδευτικών, είναι η δυναμική παρουσία της θεατρική ομάδας και η ενεργή συμμετοχή στα κοινωνικά – πολιτιστικά δρώμενα της πόλης μας.