Η αλφαβητοπαρέλαση

ΑΠΟ: bibiant - Φεβ• 28•17

«Οι σοφές κουκουβάγιες σας γράφουν για την Αλφαβητοπαρέλαση στην Καβάλα»

Η Αλφαβητοπαρέλαση που ξεκίνησε από μια ομάδα δασκάλων και μελών του εικαστικού συλλόγου «art attack», σήμερα αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες αποκριάτικες μαθητικές γιορτές  σε ολόκληρη την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης. Η Αλφαβητοπαρέλαση, γίνεται τα τελευταία 11 χρόνια ( φέτος είναι η 12η  χρονιά) .Μέχρι πέρυσι έπαιρναν μέρος μόνο τα σχολεία που βρίσκονται στην πόλη της Καβάλας! Φέτος συμμετείχαν και μαθητές από την Θάσο  (από τα δημοτικά σχολεία Ποτού και Θεολόγου) από τις Κρηνίδες, τους Φιλίππους, τον Αμυγδαλεώνα και την Χρυσούπολη. Κάθε χρόνο η παρέλαση έχει συγκεκριμένο θέμα. Φέτος είχαμε τους «Μεγάλους ζωγράφους». Η Αλφαβητοπαρέλαση γίνεται στον δρόμο της Ομόνοιας και ξεκινάει γύρω στις 12:30.

b7d26d27_thumb     b9f0f0a7_thumb