Οι φίλοι μας τα βιβλία

Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Τα βιβλία δεν είναι μόνο πολλά  χαρτιά  μαζεμένα αλλά για πολλούς ανθρώπους είναι συντροφιά. Θεωρώ ότι τα βιβλία μπορούν να σου  κρατήσουν συντροφιά και να σου μάθουν πράγματα επίσης. Στις μέρες μας  τα βιβλία δεν παίρνουν τόση αγάπη όση χρειάζονται από τα παιδιά. Αυτό το λέω γιατί τα παιδιά ασχολούνται περισσότερο με τα video games, τους υπολογιστές, με τα κινητά και διαβάζουν μόνο για το σχολείο και το φροντιστήριο. Έτσι δεν τους μένει χρόνος για τα βιβλία. Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει οι μαθητές να μην περνάνε τόσες πολλές ώρες στα θρανία,  στα ηλεκτρονικά παιχνίδια και στα φροντιστήρια και να αρχίσουν να διαβάζουν περισσότερα βιβλία , γιατί είναι οι καλύτεροι δάσκαλοι και φίλοι.