Η Ιστορία ενός αουτσάιντερ

Η κεφαλιά του Άγγελου Χαριστέα

«Η Ιστορία ενός αουτσάιντερ»

2004. Η χρονιά που όλοι οι Έλληνες θα θυμούνται ως την χρυσή χρονιά, την χρονιά του χρυσού που η Ελλάδα ήταν νικήτρια σε όλα. Ευρωπαϊκό Κύπελο και Eurovision.

Πριν από 17 χρόνια η θεωρητικά «Μικρή» Ελλάδα κατέκτησε μία «μεγάλη» κούπα με γκολ του Χαριστέα που αφού σκόραρε στην Ισπανία, και στην Γαλλία, πλήγωσε την Πορτογαλία με κεφαλιά του στο 57’ λεπτό.

Γαλλία, Τσεχία, Πορτογαλία και… κούπα

Η έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβώνας, «Ζοσέ Αλβαλάδε», έμελλε να είναι το πρώτο γήπεδο της Πορτογαλίας στο οποίο η Εθνική Ελλάδας θα έγραφε ιστορία στα knock-out παιχνίδια της στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Τα «βαριά» ονόματα των Ζιντάν, Ανρί, Τρεζεγκέ, Βιεϊρά, Μπαρτέζ, Λιζαραζού (και όχι μόνο) δεν «τρόμαξαν» τους Έλληνες διεθνείς, οι οποίοι πέταξαν εκτός συνέχειας την κάτοχο του τίτλου από το 2000 χάρη σε ένα γκολ-ποίημα, που δύσκολα θα ξεχαστεί ποτέ από τους «τρικολόρ».

ΜVP της διοργάνωσης και ρέκορντμαν συμμετοχών με την εθνική, Θοδωρής Ζαγοράκης απέφυγε με εκπληκτική ντρίμπλα τον Λιζαραζού από τη δεξιά πλευρά, έβγαλε την κατάλληλη στιγμή σέντρα για τον Χαριστέα, και ο τότε άσος της Βέρντερ Βρέμης «εκτέλεσε» με μια πανέμορφη κεφαλιά κεφαλιά τον Φαμπιάν Μπαρτέζ.

Το επόμενο ραντεβού με τη… δόξα είχε κλειστεί για την 1η Ιουλίου, με την ομάδα-οδοστρωτήρα μέχρι εκείνη τη στιγμή, Τσεχία, (προερχόταν από 4 νίκες σε ισάριθμα ματς), να προβάλλει ως ένα μεγάλο εμπόδιο, αλλά τελικά, η Ελλάδα, καταφέρνει να την ρίξει στο πάτωμα, εκμεταλλευόμενη τον κανόνα του «ξαφνικού θανάτου».

Οι πανηγυρισμοί της Εθνικής μετά το γκολ

Ο τραυματισμός του Νέντβεντ από το πρώτο μέρος και οι σημαντικές ευκαιρίες που έχασαν οι Κόλερ και Μπάρος, οπού στην επανάληψη «βοήθησαν» ώστε το ματς να «κολλήσει» στο 0-0 στο 90λεπτο και να πάει στην παράταση, όπου εκεί μίλησε το λαμπερό άστρο, που συνόδευε τον Ότο Ρεχάγκελ σε όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης.

Από εκτέλεση κόρνερ του Τσιάρτα και κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή του Δέλλα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, η μπάλα καρφώθηκε στα δίχτυα του Τσεχ, με τους Έλληνες να παίρνουν την πρόκριση και τους Τσέχους να πέφτουν όλοι… ξεροί στον αγωνιστικό χώρο, μη μπορώντας να πιστέψουν αυτό που είχε συμβεί.

Ο τελικός ήταν επανάληψη του αγώνα της πρεμιέρας μεταξύ της Πορτογαλίας και της Ελλάδας (δεν είχε ξανασυμβεί κάτι τέτοιο στις 11 προηγούμενες διοργανώσεις), όμως δυστυχώς για τους Ίβηρες και ευτυχώς για εμάς το σενάριο ήταν το ίδιο με αυτό της 12ης Ιουνίου: νίκη της Ελλάδας, και αυτή τη φορά μάλιστα με έπαθλο το βαρύτιμο τρόπαιο.

Μετά από τις Ισπανία και Γαλλία, ο Άγγελος Χαριστέας «πλήγωσε» και τους Πορτογάλους, με το γκολ του στο 57′ να είναι αρκετό για να ανεβάσει την Ελλάδα στην κορυφή της Ευρώπης και να μπει στο πάνθεο της ιστορίας ως μία από τις εννέα μόνο χώρες που έχουν κατακτήσει Euro.