Eπίσκεψη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή

Στις 18 Νοεμβρίου 2014, η τρίτη και η τετάρτη τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Αμερικανική Γεωργική Σχολή στη Θεσσαλονίκη. Παρακολουθήσαμε ένα πρόγραμμα, σχετικό με το σιτάρι και το ψωμί.

Πρώτα, πήγαμε στο χωράφι και ρίξαμε σπόρους σιταριού. Επίσης, η ξεναγός μας έδειξε πώς όργωναν παλιά τα χωράφια, δυο σκιάχτρα και το παλιό αλέτρι. Τα σκιάχτρα τα είχαν παλιά στα χωράφια, για να διώχνουν τα κοράκια.

Μετά, μας έδειξε τα τρακτέρ και τις αλωνιστικές μηχανές και πήγαμε και φυτέψαμε το δικό μας σιτάρι σε ατομικά γλαστράκια.

Αργότερα, είδαμε τις αγελάδες που τρώνε άχυρα και τα υπόλοιπα εργαλεία, που χρησιμοποιούσαν παλιά οι γεωργοί στα χωράφια. Είδαμε δρεπάνια, δάρτες, δικράνια, σκάφες, πινακωτές και πολλά άλλα. Ο καθένας από την τάξη μας, πήρε ένα εργαλείο και το χρησιμοποίησε για την αντίστοιχη εργασία.

Επίσης, ζυμώσαμε το δικό μας ψωμί.

Μας άρεσε πολύ η εκδρομή κι ελπίζουμε να ξαναπάμε.

Αννέτα Τσιμπίνη, Σοφία Λαζοπούλου (κείμενο)

και οι υπόλοιποι μαθητές της Γ’ τάξης