Το ψωμί της τάξης μας

Τη Δευτέρα, 10-11-2014, φέραμε στην τάξη τον αρτοπαρασκευαστή και τα υλικά, για να φτιάξουμε το δικό μας ψωμί! Όλοι με τη σειρά βάζαμε κι από ένα υλικό, διαβάζοντας προσεκτικά τη συνταγή. Μετρήσαμε το αλεύρι, το αλάτι, το νερό, το γάλα, το λάδι, τη ζάχαρη και τη μαγιά και φτιάξαμε μ’ αυτά, ένα μείγμα. Βάλαμε τον αρτοπαρασκευαστή να δουλέψει κι έκανε τρεις ώρες περίπου, μέχρι να ψήσει το ψωμί μας!

Όλη η τάξη μοσχοβολούσε φρεσκοψημένο ψωμί!!!

Μόλς το ψωμί ψήθηκε, το βγάλαμε από το μηχάνημα και το αφήσαμε λίγο να κρυώσει. Αφού κρύωσε, το κόψαμε σε φέτες και τις αλείψαμε με βούτυρο. Πολλά παιδιά είχαν φέρει σπιτική μαρμελάδα ή μέλι. Βάλαμε μέλι ή μαρμελάδα πάνω στις φέτες, τις κόψαμε μικρά κομματάκια κι απολαύσαμε ένα νόστιμο και υγιεινό πρωινό στην τάξη μας!

Ήταν το πιο γλυκό ψωμί του κόσμου!!!

Δεν αφήσαμε ούτε ψίχουλο!

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ’ τάξης