Ο Πύρρος Δήμας στους Ιχνηλάτες – «Μία καριέρα σαν παραμύθι»

Ο Πύρρος Δήμας στους Ιχνηλάτες – «Μία καριέρα σαν παραμύθι» της Καλλιόπης Δημητροπούλου (Β3)  - Tι σας ώθησε σε αυτό το δύσκολο άθλημα, το οποίο σίγουρα χρειάζεται αρκετή επιμονή όπως και προσπάθεια;   - Η θέλησή ....

Ν. Εγγονόπουλος - Η Μούσα και ο ποιητής

Ποίημα του Α. Τσάμα

Στη γωνιά του δωματίου του, ένα παιδί γράφει, Με μολύβι και χαρτί, την αγαπημένη του θαυμάζει. Με κάθε στίχο που γράφει, την ανακαλεί στο μυαλό του, Και η καρδιά του χτυπάει με έναν άγνωστο ρυθμό. ….

comic art

Comic Art – «Σχολική ενδοεπικοινωνία»

Σχολική ενδοεπικοινωνία της Μαριάννας Ζερβούδη (Γ1) Το περιστατικό στο κόμικ είναι εμπνευσμένο από αληθινό γεγονός που συνέβη κατά τη φοίτησή μου στο γυμνάσιο. Οι χαρακτήρες είναι φανταστικοί. Δύο φίλοι και συμμαθητές κατά τη διάρκεια κενού ….

Το 1ο ΓΕΛ Παλλήνης στο αέρα του «Αθήνα 9,84»

Το 1ο ΓΕΛ Παλλήνης στο αέρα του «Αθήνα 9,84» Μια ενδιαφέρουσα εμπειρία μοιραστήκαμε μαθητές και εκπαιδευτικοί στον ραδιοφωνικό σταθμό «Αθήνα 9.84». Όταν πληροφορηθήκαμε ότι ο σταθμός κάθε Σάββατο 13:00-14:00 στην εκπομπή «Το Τετράδιο» δίνει το ….