ΣΟΥΠΕΡ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

5ProteinRichVegetables

Απλές τροφές στο καθημερινό διαιτολόγιο θα μας βοηθήσουν να έχουμε περισσότερη ζωντάνια και ενέργεια:

• ΨΗΤΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ

Πλούσιες σε ίνες, βιταμίνες Β  και C, κάλιο, χωρίς καθόλου λίπος.

Συνοδέψτε με πράσινη σαλάτα και 2 κ. σούπας ελαιόλαδο.

• ΖΥΜΑΡΙΚΑ

Χαρίζουν ενέργεια στη στιγμή, που διαρκεί μέχρι και 3 ώρες.

Προσθέστε τόνο, λαχανικά, ελαιόλαδο και λίγο σκόρδο.

• ΨΩΜΙ

Προτιμήστε ολικής άλεσης ή πολύσπορο, 4-5 φέτες τη μέρα.

Παρέχει ενέργεια χωρίς λίπος, βιταμίνες Β και πολλή ενέργεια.

• ΡΥΖΙ

Πολύ χαμηλά λιπαρά, πρωτεΐνες, βιταμίνες ομάδας Β. Προσφέρει ενέργεια που απελευθερώνεται σιγά-σιγά. Είναι πολύ θρεπτικό και φτηνό.

• ΜΠΑΝΑΝΕΣ

Το θαύμα της φύσις. Δεν παχαίνουν. Περιέχουν κάλιο, ψευδάργυρο, σίδηρο, βιταμίνη Β6 και φολικό οξύ. Προσφέρουν άμεση ενέργεια και είναι εύπεπτη.

• ΦΡΟΥΤΑ

Άριστη πηγή ενέργειας και θρεπτικών συστατικών. Η φρουκτόζη που περιέχουν μεταβολίζεται γρήγορα και παρέχει άμεση τόνωση και ενέργεια.

• ΒΡΟΜΗ

Το φθηνότερο και καλύτερο πρωινό για το νευρικό μας σύστημα, την καρδιά το δέρμα. Αποδεσμεύει αργά την ενέργεια και μας κρατάει χορτάτους μέχρι το μεσημέρι. Γάλα + βρόμη τέλειος συνδυασμός για πρωινό.

• ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ

Πλούσιοι σε μεταλλικά στοιχεία, ψευδάργυρο, σελήνιο με πολλές πρωτεΐνες.

Πάρτε στο σχολείο ή στη δουλειά φουντούκια η καρύδια.

• ΦΑΣΟΛΙΑ

Παρέχουν πρωτεΐνες, υδατάνθρακες και εύπεπτες ίνες που βοηθούν στη μείωση της χοληστερίνης και προστατεύουν την καρδιά. Αποδίδουν ενέργεια.

• ΦΑΚΕΣ

Πρωτεΐνες και σίδηρο για την πρόληψη της αναιμίας. Ποτέ όμως δεν αρκεί ο σίδηρος από τις φακές. Πάντα το κόκκινο κρέας είναι πλούσιο σε σίδηρο για τα παιδιά και τους ασθενείς. Οι φακές μας δίνουν ζωντάνια, δεν περιέχουν λίπος, γίνονται και σαλάτα

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΚΗΣ ΜΑΓΑΛΙΟΣ