Ο «Δωδεκάλογος» του Ασφαλούς Διαδικτύου για Παιδιά και Γονείς!

Ο «Δωδεκάλογος»  του Ασφαλούς  Διαδικτύου για Παιδιά και Γονείς!

Από τον κ. Χριστόφορο Μουρουγιάννη, Πληροφορικό του σχολείου μας

Κάποιες συμβουλές για παιδιά και γενικά τους χρήστες του διαδικτύου είναι:

1)  Δεν μιλάμε με αγνώστους και δεν δίνουμε ποτέ προσωπικά μας στοιχεία.

2) Δεν βάζουμε κάμερα με αγνώστους γιατί μπορεί να μας φωτογραφίζουν.

3) Δεν κρυβόμαστε πίσω από ένα προφίλ ή ένα ψευδώνυμο.

4) Δεν συναντιόμαστε με άτομα που γνωρίζουμε μόνο από το διαδίκτυο.

5) Μην υποχωρήσετε σε εκβιασμούς ακόμα και αν έχετε κάνει κάτι από τα παραπάνω. Μιλήστε και ζητήστε βοήθεια από άτομα που εμπιστεύεστε.

6) Μην απαντάτε σε ενοχλητικά μηνύματα ή σχόλια. Αποκλείστε ή διαγράψτε τους χρήστες που σας παρενοχλούν.

7) Πριν ανεβάσετε μια κατάσταση ή φωτογραφία σκεφτείτε πώς θα νιώθατε αν τις έβλεπε κάποιο συγγενικό σας πρόσωπο ή κάποιος που εργάζεστε μαζί.

Αλλά και κάποιες συμβουλές για τους γονείς είναι:

1) Τοποθετήστε τον υπολογιστή σε ένα κοινόχρηστο χώρο ( π.χ. σαλόνι).

2) Εγκαταστήστε ειδικά προγράμματα στον υπολογιστή, ώστε να αποτρέπουν  την πρόσβαση ορισμένων ιστοσελίδων.

3) Πείστε τα παιδιά σας να σας ενημερώσουν αν νιώσουν ότι κάτι δεν πάει καλά (π.χ. αν νιώσουν ότι απειλούνται από κάποιον).

4) Οποιαδήποτε αλλαγή στη συμπεριφορά του παιδιού σας θα πρέπει να σας προβληματίσει. Χαμηλή επίδοση στο σχολείο, απομάκρυνση από φίλους, αδιαφορία για σωματική υγιεινή, πολύωρη απομόνωση στο δωμάτιό του είναι συμπεριφορές που δεν πρέπει να περνούν απαρατήρητες.

5) Μη διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από ειδικούς.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε τον παρακάτω ιστότοπο: www.saferinternet.gr

Τηλ. 800 11 800 15 (χωρίς χρέωση)

E-mail: help@saferinternet.gr