Μουσική Και Βιβλίο… Ένα Παράθυρο Χαλάρωσης

Από την Παρασκευή Καρασάββα

Όλοι οι μαθητές στο λύκειο έχουμε αντιμετωπίσει τα προβλήματα του άγχους, της πίεσης. Οι περισσότεροι καταφεύγουν στην τηλεόραση και στον υπολογιστή για να τα καταπολεμήσουν και να χαλαρώσουν. Όμως, πόσο καλό κάνουν στον εαυτό τους;

Έρευνες έχουν αποδείξει, πως ακούγοντας το αγαπημένο μας είδος μουσικής συγκεντρωμένοι αποκτούμε πνευματική διαύγεια. Την ώρα που περπατάμε, την ώρα που διαβάζουμε, ακόμη και λίγο πριν κοιμηθούμε, ακούγοντας λίγη μουσική, κάνουμε τον εαυτό μας καλύτερο από ό,τι φανταζόμαστε. Και έπειτα με την εύκολη πρόσβαση σε όλα τα είδη των τραγουδιών είναι σίγουρο ότι διασκεδάζουμε.

Ένας ακόμα τρόπος χαλάρωσης είναι η ανάγνωση βιβλίων. Όλα τα είδη (κόμικ, αστυνομικά, φαντασίας, κοινωνικά κλπ.) είναι αποδεκτά. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι τα οφέλη είναι  πολλαπλά:  Η διεύρυνση των πνευματικών μας οριζόντων, του λεξιλογίου μας, η ενημέρωσή μας σε θέματα που ποτέ δε θα φανταζόμασταν, είναι μόνο κάποια απ’ αυτά. Τα βιβλία έχουν την δυνατότητα να μας μεταφέρουν σε οποιοδήποτε χώρο και χρόνο επιλέξουμε εμείς. Μας παρέχουν συναισθήματα το ίδιο δυνατά όσο και αυτά που μας προκαλούν τα αληθινά γεγονότα. Είναι ένας πραγματικός σύμμαχος κατά του άγχους και της ανίας.

Αυτοί οι δύο τρόποι είναι, για μένα, οι καλύτεροι για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που ανέφερα αρχικά.  Ιδιαίτερα, όταν συνδυαστούν μπορούν να σας εκπλήξουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχετε να χάσετε τίποτα. Μια δοκιμή θα σας πείσει! music